egitimAL.com
Eğitim Rehberi
E-Bülten Üyelik
Anket
Oyla
Sonuçlar

ÜNİVERSİTEYİ NEREDE OKUMAK İSTERSİNİZ?

 • AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ
 • İNGİLTERE
 • KANADA
 • AVUSTRALYA
 • YENİ ZELANDA
 • İSPANYA
 • İTALYA
 • FRANSA
 • ALMANYA
 • DİĞER AVRUPA ÜLKELERİ
 • RUSYA
 • UKRAYNA
 • ORTADOĞU VE AVRASYA

Eğitim Rehberi

İngiltere`de Üniversitelerimiz

İngiltere yurtdışında üniversite eğitimi denilince akla ilk gelen ülkelerin başında gelmektedir. İngiltere’de lisans eğitimleri istisnalar hariç 3 yıl, yüksek lisans (master) ise 1 yıl sürmektedir. İngiltere eğitim standartları ve herkese uygun bir bölüm seçeneği ile tercih edilmektedir. İngiltere’de okurken yarı zamanlı, mezun olduktan sonra ise 2 yıla uzatılabilir tam zamanlı çalışma izni bulunmaktadır.

 

ingiltere eğitim

 

 

 

1-University of Edinburgh

Edinburgh Üniversitesi İskoçya`nın başkenti, Edinburgh`da bulunan bir üniversitedir. 14 Nisan 1582 tarihinde Kral VI. James tarafından yasalaştırılan Edinburgh Üniversitesi 1583 yılında kurulmuştur. Edinburgh Üniversitesi dünyanın en saygın üniversiteleri arasında yer almaktadır. 2010 yılında uluslararası üniversiteler arasında dünyanın en iyi 9. üniversitesi seçilmiştir. 18 Nobel Ödülü[1], 1 Abel Ödülü ve Olimpiyatlarda birçok altın madalya çıkaran Edinburgh Üniversitesi, Harvard, Oxford ve Cambridge gibi dünyaca ünlü ve prestijli üniversiteler arasında yer almaktadır. 2011-2012 eğitim yılında araştırma ve diğer faaliyetlerden elde ettiği £700 milyonluk gelir ve £1.58 milyarlık aktifleri ile Birleşik Krallık`ın ve dünyanın en varlıklı üniversiteleri arasındadır.

Üniversitenin kurulduğu zamanda (1583) Avrupa`daki bütün üniversiteler Papalık Makamı`nın emriyle kurulur ve desteklenirken, Edinburgh Üniversitesi`nin Kral VI. James`in emriyle kurulması ve yerel belediye tarafından finanse edilmesi, onu dünyanın ilk sivil üniversitesi yapar. Diğer "eskiden kalma" (Ancient) İskoç üniversiteleri (St. Andrews, Aberdeen ve Glasgow) ile beraber ayrı yasal statüye ve haklara sahiptir. Örneğin üniversite 3 başlı bir yönetime sahiptir. Rektörü öğrenciler seçer, Britanya kraliyet ailesi şansölyeyi belirler, akademik senato ise başkanı ve şansölye yardımcısını atar. Edinburgh Üniversitesi`nin günümüzdeki şansölyesi Prenses Anne, görevini 2011`de babası Edinburgh Dükü Prens Philip`in 47 yıl süren şansölyeliğinden ayrılmasından sonra almıştır.

Edinburgh Üniversitesi geleneklerine bağlı olmasının yanında, günümüzde yapay zekâ, nörobilim ve bilişsel bilimler gibi birçok alanda da ilklere imza atmaktadır. Avrupa`daki ilk yapay zekâ araştırma merkezi Edinburgh Üniversitesi`nde kurulmuştur. Dünyanın ilk klonlanmış memeli hayvanı Koyun Dolly de Edinburgh Üniversitesi`ne bağlı Roslin Enstitüsü`nde klonlanmıştır.

http://www.ed.ac.uk/

 

 

 

2-University of Manchester

Manchester Üniversitesi 22 Ekim 2004 tarihinde The Victoria University of Manchester ve The University of Manchester Institute of Science and Technology (UMIST) üniversitelerinin birleşmesiyle oluşturulan bir kurumdur. Bu birleşme ile Manchester`ın en büyük üniversitesi olan okulun kampüsü bütün şehire yayılmıştır. İki üniversitenin birleşimi Britanya kraliçesi II. Elizabeth tarafından da onaylanmıştır. Kraliçe bizzat bunun için şehire gelmiş ve üniversitenin açılışına katılmıştır. Çok sık rastlanmayan bu tür bir ziyaret üniversiteye İngilizler gözünde büyük prestij kazandırmıştır. Manchester Üniversitesi İngiltere`nin ve dünyanın en iyi araştırma üniversitelerinden biridir.

Times ve Guardian` nın ortaklaşa 1990 yılından bu yana düzenli olarak belirlediği “THE - QS World University Rankings” de 2009 yılında Dünya` nın en iyi 26. üniversitesi seçildi. Her yıl dünyanın ilk 500 üniversitesini belirleyen “Shanghai Jiao Tong Ranking of the World`s Top 500 Universities ” sıralamasında 2008 de Dünya’ nın en iyi 40. üniversitesi olarak belirlendi. İngiliz hükümetinin düzenli olarak İngiliz Üniversitelerinin araştırma güçlerini karşılaştırdığı The Research Assessment Exercise (RAE) sıralamasında 2008 yılında Oxford ve Cambridge Üniversitelerinin ardından 3. Sırada yer ald

 

http://www.manchester.ac.uk/

 

 

 

 

3-King’s College London

King’s College London, Britanya’nın en eski ve prestijli üniversitelerinden biridir. Araştırma temelli fakülteleri ve dünya standartlarındaki eğitim kalitesiyle dünya listlerinde ilk 25’de yer alır (Times Üniversite Rehberi).  Bilahassa dünyanın dört bir yanından gelen yetenekli öğrencilere kucak açmasıyla ün salmıştır.  Araştırma alanında elde ettiği başarı King’s e yıllık £400 milyon gelir sağlamaktadır.King’s öğrencisi olan herkes içinde A’dan Z’ye pek çok imkanı barındıran bir kültür başkentinin göbeğinde yaşamanın ayrıcalığını tadacaktır. King’s’in Thames Nehri kıyısında 4 kampüsü bulunmaktadır. 

Bu kampüslerin gelişimi için £500 milyon yatırım yapılmıştır. 

King’s özellikle Uygarlık Tarihi, Hukuk, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri, Doğa Bilimleri ve Mühendislik alanlarında dünya arenasında önemli bir üne sahiptir. DNA’nın keşfi gibi modern hayatı şekillendiren pek çok gelişime ve yeniliğe öncülük etmiştir. 9 akademisyeni Nobel Ödülüne layık görülmüştür. Avrupa’daki en büyük Sağlık Eğitim Merkezine sahip olup 6 Tıbbi Araştırma Konseyine de ev sahipliği yapmaktadır.King’s 9 fakültesi ile lisans, master, doktora eğitimi görmek isteyen öğrencilerine geniş bölüm alternatifleri sunmaktadır.

 www.kcl.ac.uk/

 

 

 

 

4-University of Bristol 

Bristol Üniversitesi (İngilizce: University of Bristol) İngiltere`nin Bristol kentinde bulunan kamuya ait bir yüksek eğitim kurumudur. Üniversitenin kuruluşu 1909 yılı olarak kabul edilmiştir, ancak üniversitenin kökleri 1876 yılına kadar uzanmaktadır. Üniversite Russel Grubu`na üye bir üniversitedir. Ayrıca üniversite Coimbra Grubu ve Dünya Üniversiteleri Ağı`na da üyedir.Üniversite 23.000 öğrencisiyle Bristol`da bulunan iki üniversiteden biridir.Bristol Üniversitesi 21. yüzyılda dünyanın ihtiyaçlarına ve alanlarına değinmek için bilginin sınırlarını zorlayan, günümüz global sorunlarına yanıt arayan, geleceğin liderlerini yetiştiren dünya çapında tanınmış bir üniversitedir.

Kendimizi hem her bilim alanında hem de bilimler arası gerçekleştirilen araştırmaları destekleyerek farklı alanlarında en yüksek seviyede akademik başarıya ulaşmaya adadık.Öğrencilerimiz düşünce özgürlüğünü besleyen ve hem üniversitede geçirdikleri süre içerisinde hem de sonrasında tüm dünyada toplumun ihtiyaçlarını karşılamaları ve kişisel hedeflerine ulaşmaları için hazırlayan araştırmaya dayalı bir eğitimden faydalanmaktadır.Size dünyanın önde gelen akademisyenleri ve sizinle aynı tutkuyu paylaşan diğer öğrencilerle birlikte tercih ettiğiniz konu üzerinde uzmanlaşma şansı veriyoruz. Araştırmalarımızla ve en iyi akademisyenlerle çalışarak dünya çapındaki ünümüzü sürekli olarak geliştiriyoruz. Lider bir üniversite olarak dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrencilerimizle zengin ve heyecan verici bir uluslararası topluluk oluşturuyoruz.

http://www.bris.ac.uk/

 

 

 

 

5-Durham University

Durham Üniversitesi İngiltere’nin en eski 3. üniversitesi olup 1832’de kurulmuştur. O zamandan bu yana Durham Üniversitesi , şuanki durumu ile puanlama tablolarında en iyi 10 üniversite arasında yer alarak İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden biri olmuş ve büyüklük ve prestij bakımından gelişim göstermiştir. Yüksek kalitede öğretme ve öğrenme. İleri düzeyde araştırma ve işletmeler ile ortaklık. Bölge ve topluluk ortaklıkları ve girişimler. Konferans,etkinlik ve ziyaretçi konaklaması hizmetleri ile dünya çapında bir üniversite olmuştur. Yeni bağımsız araştırma çalışmaları,33 konu alanından 5 ve 5* kategorilerinde Durham Üniversitesi’ni 20. sıraya koymuş ve Dulham Üniversitesi çalışanlarının %85’i ulusal veya uluslararası mükemmellik araştırmalarını sürdürmüştür. Durham Üniversitesi , mezunların başarılarının yüksek seviyelerde olmasının sonucunu olarak giriş için yüksek standartlar kurar. Nitekim Durham Üniversitesi öğrencilerinin %98’i mezunlarını işverenlere çok cazip kılan birinci veya ikinci sınıf onur seviyesine gelmiş, %95’i öğrenimini tamamlamış ve bir derece kazanmıştır.

Durham Üniversitesi , öğrencilerine konut,sosyal ve sosyal refah olanakları sağlayan kolejleri,öğrenci ve çalışanlarıyla birlikte yaratıcı bir topluluk duygusu ile kendine özgü bir üniversite olmuştur. Akademik öğretim ve araştırma programları 3 fakülte içerisinde bulunan bölümler aracılığıyla teslim edilir : Sanat&Beşeri Bilimler ,Bilim, Sosyal Bilimler ve Sağlık. Newcastle Bağımsız Üniversitesi Tyne üzerine geldiğinde,1832’de Durham Üniversitesi kurulmuş,1963’e kadar Durham ve Newcastle’da gelişmiştir. Üniversite’nin Queen kampusü olan Stockton, 1992’de açıldı. 2,000’den fazla tam zamanlı eğitim alan öğrenciler ,Durham’ın 23 mil güneyinde River Tees kıyısında amaca uygun inşa edilmiş yerlerde eğitim almaktadır.Durham Üniversitesi 15,000’den fazla öğrenciye sahiptir. (3,500’ü yükseklisans ve 1,900’ü 120 ülkeden gelen uluslararası öğrencilerdir.)

https://www.dur.ac.uk/

 

 

 

 

6-University of St. Andrews 

Saint Andrews Üniversitesi (İngilizce: University of St Andrews) İskoçya`nın en eski ve İngilizce konuşulan ülkeler içinde en eski evrenkentlerden Oxford ve Cambridge`den sonraki üçüncü üniversitedir. Üniversite 1410-1413 yılları arasında kurulmuştur.

İskoçya`nın doğu sahili olan, kraliyet parlamenter ilçesi Saint Andrews, Fife`da yer almakta ve 100`ü aşkın ülkeden öğrencileriyi barındırmaktadır. Üniversitenin modern kütüphanesi ve birçok departmanı 16.000 nüfüslu ilçe merkezinde bulunmaktadır. Bu nüfusun yaklaşık 7.000`i üniversitenin öğrencilerinden oluşmaktadır. Üniversite Birlesik Krallik`daki en iyi uc üniversiteden biri durumundadir. Dunyaca taninmis olmasi yaninda akademik olarak dunyanin en iyi elli üniversitesinden biridir.

Üniversitenin degisik bolumlerinde dunyaca unlu akademisyenler bulunmakta olup, bircok Amerikan ve Avrupa üniversitesi ile baglantilari bulunmaktadir. Turk ogrenci sayisi cok cok azdir, bunun yani sira Amerikali ogrencilerin Birlesik Krallik`da en cok bulundugu üniversitedir.

Tarihinde unlu politikacilar, prensler ve prensesler, unlu akademisyenler, aktorler ve yazarlar yetistirmistir. Altiyuzuncu yas gunu kutlanmaya yavas yavas baslanmistir.

http://www.st-andrews.ac.uk/

 

 

 

 

7-University of Sussex 

Sussex Üniversitesi (İngilizce: University of Sussex), İngiltere`nin güneydoğusunda bulunan Doğu Sussex bölgesinin Falmer köyünde bulunan ve adını bulunduğu bölgeden alan üniversitedir. Sussex Üniversitesi bir kampüs üniversitesi olup,ünlü sahil kasabası Brighton`a sadece 6,4 km uzaklıktadır. Sussex Üniversitesi (İngilizce: University of Sussex), İngiltere`nin güneydoğusunda bulunan Doğu Sussex bölgesinin Falmer köyünde bulunan ve adını bulunduğu bölgeden alan üniversite. Sussex Üniversitesi bir kampüs üniversitesi olup, ünlü sahil kasabası Brighton`a 6,4 km uzaklıktadır. 1961 yılında kurulan Sussex Üniversitesi, Dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasına göre Birleşik Krallık`ın en iyi 15, Avrupa`nın en iyi 58, dünyanın en iyi 151 üniversitesi arasındadır. Üniversitede 12.145 lisansüstü, lisans ve ön lisans öğrencisi öğrenim görmektedir. 

Sussex Üniversitesi nefes kesici kampüsüyle öğrencilerine güvenli ve rahat bir yaşam alanı sağlar. Birleşik Krallık’ın en heyecan verici kıyı şehri Brighton’a yalnızca birkaç dakika, Londra’ya ise 1 saat uzaklıkta bulunan kampüste öğrenciler çalışmaları için gereken tüm motivasyonu yakalayabilirler. International Study Centre uluslararası öğrencilere reddedemeyecekleri bir fırsat sunuyor : International Foundation Year. Bu program teoriyi pratikle buluşturmasının yanında İngilizcenizi geliştirmenize de yardımcı oluyor. International Foundation Year’a katılarak üniversitedeki lisans öğreniminizi garantilemiş oluyorsunuz.

Kampüs yaşamının en güzel yanı her yerin yakın olmasıdır. Restoranlar, alışveriş merkezleri vd. derslerin verileceği International Study Center’a yürüyüş mesafesinde bulunur. Kendi yemeğinizi pişirebilmeniz için herşey düşünülmüştür. Fakat dışarıda yemek istiyorsanız uygun fiyatlı bir çok seçenek sunulmaktadır. Sağlık Hizmeti verilir. Kampüs içinde bir Sağlık Merkezi, dişçi ve eczane bulunur. İbadet yerleri de unutulmamıştır. Kampüs içinde bir Müslüman Öğrenci Merkezi ve bir camii bulunur. Kampüs içinde eğlenmek için çok seçeneğiniz vardır. Öğrenciler Birliği 150’den fazla öğrenci topluluğu, 40’a yakın spor kulübüyle etkinliklerini durmadan sürdürür. İlgi alanınıza giren aktivitelerle karşılaşmamanız mümkün değil.

http://www.sussex.ac.uk/

 

 

 

 

8-University of Sheffield 

Sheffield Üniversitesi (The University of Sheffield), İngiltere`nin önemli ve saygın üniversitelerindendir. Yorkshire ve Humber bölgesindeki tarihi Sheffield şehrinde bulunmaktadır. Üniversitenin şu anda dünyanın dört bir ülkesinden 23.000 öğrencisi bulunmaktadır. 120 farklı ülkeden yaklaşık 3700 uluslararası öğrencisi vardır. Üniversitede 1400`ü akademik personel olmak üzere yaklaşık 6000 kişi çalışmaktadır. Sheffield Üniversitesi, 3 yerel okulun birleşmesiyle oluşmuştur: The Sheffield School of Medicine (Tıp Okulu), Firth College ve Sheffield Technical School (Teknik Okul). Sheffield Tıp Okulu 1828 yılında kurulmuştur. Firth College Tıp Okulu kapanma tehlikesi ile karşılaşınca açılmıştır. 19. yüzyılın sonlarında açılan okul bir tür üniversite kolejleri şeklinde yapılanmşıtır. Proje Cambridge Üniversitesi`nin genişlemesi inisiyatifi içinde gerçekleşmiştir.

19. yüzyılda Sheffield özellikle çelik sanayiinde dünyanın en önemli merkezi haline gelince üniversite eğitiminde teknik konuların yeri ve önemi de artmıştır.1897`de 3 okul Kraliyet Charte`ıyla birleştirilerek Sheffield Üniversite Koleji`ni oluşturmuştur. Bu gelişme Manchester, Leeds ve Liverpool`daki üniversite kolejleri ile birleşerek Victoria Üniversitesi`ni oluşturmak için ilk adım olmuştur. Ancak aradaki bağ çözülmüş ve tüm bu okullar ayrı ayrı üniversite olma yoluna gitmiştir.

31 Mayıs 1905`te University of Sheffield Kraliyet Şartı (Royal Charter) ile Sheffield Üniversitesi olarak onay almıştır.Kuruluşunda sadece 114 öğrencisi bulunuyordu. 1919`da bu sayı 1000`e ulaşmıştır. İki savaş arası döndemde öğrenci sayısı 750 civarında bir istikrar kazanmıştır. İkinci Dünya Savaşı yeni alanları da üniversitelere getirmiştir. II. Dünya Savaşı`ndan sonra üniversite yönetimi çok sayıda eski evi alarak restore etmiş ve eğitim binası haline getirmiştir. Ayrıca iddialı yeni yapılar da kurulmuştur.

http://www.sheffield.ac.uk/

 

 

 

9-University of Glasgow 

1451 yılında kurulan Glasgow Üniversitesi İngiltere’nin eski dördüncü üniversitesi olarak mükemmel bir geleneğe sahiptir.Glasgow Üniversitesi öğrencileri bilim adamı Lord Kelvin, ekonomist Adam Smith ve televizyon öncüsü John Logie Baird ve diğerlerinin izinden yürümektedir. Tarihi boyunca Glasgow altı Nobel ödüllü yetenekleri,bir başbakan, İskoçya`nın açılışının ilk bakanı ve ülkenin ilk kadın tıp mezunlarını teşvik etmiştir.

Glasgow Üniversitesi İngiltere’deki diğer üniversitelerden daha çok  sıralanmış binalara sahiptir.(104) Neo-Gotik ana bina Sir George Gilbert Scott tarafından tasarlanmıştır. Oğlu 1887 yılında etkileyici minareyi ekledi. Glasgow Üniversitesi dünyanın en iyi 100 üniversitesinden biridir. Uluslararası mükemmel araştırmaya yatırımının devam etmesi ve her kökenden gelen yetenekli öğrencilere mükemmel bir öğrenme ortamı sağlamasıyla Glasgow Üniversitesi’nin amacı yalnızca bu konumu korumak değil ,bu konu üzerinde geliştirmek ,böylece dünyada en iyi olarak kabul edilen belli sayıda kurumlardan biri olarak statüsünü korumaktır.Glasgow Üniversitesi İngiltere’nin eski dördüncü üniversitesidir ve eğitimine devam eden yaklaşık 16000 lisans, 4000 lisansüstü ve 4000  yetişkin öğrenciye sahiptir. Üniversite, 80`den fazla ülkeden gelen öğrencileri ağırlamaktadır. Glasgow Üniversitesi, İngiltere üniversitelerinin en iyi 10 üniversitesi içinde bir yıllık araştırma sözleşmesi geliriyle büyük bir araştırma güç merkezi olmuştur. İstisnai olarak Glasgow Üniversitesi’nin aktif araştırma personelinin %96’sı bağımsız değerlendirilen uluslararası mükemmellik araştırmasını üreten alanlarda bulunmaktadır. Glasgow Üniversitesi’nin ana kampusü şehir merkezinden yalnızca 3 mil uzaklıkta bulunan Glasgow’un batı ucunda bulunmaktadır. 1870’ten beri Glasgow Üniversitesi skyline’a karşı kendine özgü profiliyle şehrin bir sembolü olarak batı ucunda durmaktadır.http://www.gla.ac.uk/

 

 

 

 

10-Royal Holloway University of London

Royal Holloway, University of London, İngiltere’nin hem öğretim hem de araştırma alanında en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Kraliçe Victoria’nın 1886’da büyük açılış törenine başkanlık etmesinden bu yana üniversite, burslarının mükemmelliği ve öğrencilerinin yetenekliliği üzerinde, fiziki anlamda ve statü anlamında büyümeyi sürdürmektedir.  130’dan fazla ülkeden gelen uluslararası öğrenciyi bünyesinde barındıran üniversitenin toplam öğrenci nüfusu 7000’in üzerindedir. Özellikle, Arts, Humanities, Sciences ve Social Sciences alanlarında üstün öğretim kapasitesine sahip olan Royal Holloway, University of London derecesi, mezunlarına birinci sınıf iş olanakları sunmaktadır. Royal Holloway’deki öğrenciler, University of London’ın merkezi konuma sahip Senato kütüphanesinin yanı sıra kampüsteki üç mükemmel kütüphaneye erişim olanağına sahiptir. Bilgisayar olanakları, 500’ün üzerinde ağa bağlı iş istasyonuna erişimin olduğu 24 saat açık Üniversite Bilgi-İşlem Merkezi’ni (Computer Centre) içerir. 

Dönem içinde 9:00’dan 18:30’a kadar öğrencilere hizmet veren bir kampüs içi Sağlık Merkezi’ne sahip üniversitede, acil servis numaralarına 24 saat ulaşılabilir. Bunların yanı sıra 2 ve 5 yaş arası çocuklar için bağımsız çocuk bakım hizmeti sunulmaktadır. Royal Holloway yeni donanımlı fitness süiti, serbest ağırlık odası, ayrobik stüdyosu ve dört kortlu spor salonu içeren müthiş spor tesisleriyle iftihar etmektedir. Üniversite ayrıca geniş oyun sahalarına, masa tenisi ve tenis kortlarına sahiptir. Spor kompleksinin gelişiminin bir sonraki aşaması 40 istasyonlu fitness süiti ve bir yapay çim saha ile tırmanma duvarını içermektedir.

http://www.rhul.ac.uk/home.aspx

 

 

 

 

11-University of York 

1963`te kurulmuş olan York Üniversitesi, şu an 11.000 öğrencisi ve 30`un üzerindeki akademik departmanı/ araştırma merkezleri ile, İngiltere`nin en güçlü üniversitelerinden biridir. Devletin yaptığı resmi RAE- Research Assement Exercise sıralamalarında 23 departmanından 18i en yüksek skorlar olan 5 ve 5* ile derecelendirilmiştir. Ayrica araştırma alanindaki genel siralamalarda 172 üniversite arasında 6.sırada yer almıştır. 2009 The Good University Guide siralamalarinda ise Ingiltere nin en iyi 11. universitesi olarak secilmistir. Üniversitenin sehir merkezine 20 dak uzaklikta olan ana kampüsü Heslington’da yer alır, kolejler ve akademik birimler birbirine yürüyüş mesafesindedir. İngiltere’nin kuzeyinde bulunan ve tarihi guzelligiyle unlu bir kent olan York bölgesine yakınlığı ile, üniversite lokasyon olarak da popülerliğini korumaktadır. York şehri, 2007 yılında Avrupa’nın turizm kenti olarak seçilmiştir. York Üniversitesinde Cambridge ve Oxford üniversitelerindeki gibi kolejler bulunmaktadır; bu yapı doğrultusunda öğrenciler ve akademisyenler üniversitenin resmi yapisinda yer alan bu kolejlere üye olabilirler.

 Kolejler, eğitim verilen merkezlerden ziyade sosyal gruplardir; üyeleri arasinda sosyal ve kulturel aktiviteler duzenlenir. Uyelerin birbirlerine destek olduklari bu sosyal gruplarin hepsinin ayrı bir kimliği, geçmişi ve etkinlikleri bulunur. Üniversitenin departmanları arasında Arkeoloji, Biyoloji, Kimya, Bilgisayar Bilimleri, Sanat Tarihi; Ekonomi, İşletme ve İngilizce gibi bölümler yer alır. Özellikle okulun İngilizce departmanı sahip olduğu araştırma merkezleri (Women Studies, 18th Century Studies...gibi) ile uluslararası üne sahiptir. Ekonomi departmanı bünyesinde sunulan Finans yüksek lisans programları da yoğun ilgi toplamakta ve uluslararasi finans cevrelerince taninmaktadir. Üniversitenin lisans eğitimine başlayacak uluslararası öğrencilere York Koleji ile beraber sunduğu hazırlık (Foundation Year) programları da bulunur. Diğer üniversitelerde olduğu gibi York’ta da bir dil merkezi bulunmakta ve burada çeşitli İngilizce hazırlık programları verilmektedir.

http://www.york.ac.uk/

 

 

 

 

12-Queen Mary University of London

Federe bir yapıya sahip olan University of London bünyesindeki okullar arasında yer alan Queen Mary Üniversitesi, Londra şehir merkezinin batısında yer alan bir kaç kampüsten oluşan büyük bir üniversitedir. Royal Holloway Üniversitesi gibi Queen Mary`de de lisans ve lisansüstü eğitimlerini bitiren öğrenciler tüm dünyada geçerliliği olan ve aynı çatı altında UCL, LSE gibi dünyanın önde gelen eğitim kurumlarını barındıran University of London diplomasını alır. 

1836 yılında kurulmuş olan ve şu an 11,000 öğrencinin eğitim görmekte olduğu Queen Mary’de 2700 öğretim üyesi görev yapmaktadır. Mimari bakımdan eski ve modern binaların içiçe olduğu üniversitede 3 temel fakülte yer alır: Beşeri/ Sosyal Bilimler ve Hukuk, Fen ve Mühendislik, Tıp ve Dişçilik. Yaklaşık 100’ü aşkın farklı ülkeden uluslararası öğrencileri olan üniversitenin özellikle Hukuk bölümü, alanında çok güçlüdür. Mezunlarının sektörlerinde en çok maaş kazanan çalışanlardan olması okulun hem İngiliz hem de uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilmesinde büyük rol oynamaktadır. Araştırma sıralamalarında 5 üzerinden 5 aldıkları bölümleri arasında Ekonomi, Hukuk, Fizik, Matematik, Mühendislik, Dişçilik, İngiliz Edebiyatı, Tarih, Modern Diller, Dil Bilimi, Coğrafya yer alır. Queen Mary’de ayrıca lisans ve lisansüstü programlara başlamak isteyen öğrencilere programlar öncesi akademik ve konu bazlı hazırlık programları bulunmaktadır

Queen Mary, Londra’nın finans merkezi Liverpool Street ve Docklands arasında yer alan lokasyonu ile önemli bir avantaja sahiptir. Mile End’de yer alan ana kampüsünde eğitim birimleri dışında öğrenci yurtları, bankalar, sağlık ve spor merkezleri yer alır. Pek çok uluslararası öğrenci eğitimleri boyunca kampüs içinde part time çalışma olanağına sahip olur. Ayrıca okul büyük bir yatırım ile yeni yapılmış modern yurt olanaklarını içinde bulunduran bir Student Village’a sahiptir (2005 yılında Housing Design Award ödülünü kazanmıştır). Öğrencilerin ensuit konaklamaya sahip olabileceği yeni yurtlar, çamaşırhane ve internet bağlantısı gibi olanaklar içermektedir. Kampüste yer alan öğrenci birliği yıl boyunca tüm üniversite öğrencilerine yönelik zengin sosyal aktivite programları düzenlemektedir.

http://www.qmul.ac.uk/

 

 

 

 

13-University of Southampton 

Southampton Üniversitesi İngiltere’nin güney kıyısındaki Southampton şehrinde yer alır.Southampton Üniversitesi Russell Group ve Worlwide Universities Network’un bir üyesidir. 2008’deki en son RAE değerlendirmesinde Southamptan Üniversitesi bütün alanlar karşısında en yüksek dereceyi alan  ülkedeki tek mühendislik fakültesi olmuştur. The Times Higher Education Supplement’e göre, Southampton Üniversitesi fizikte ve matematikte İngiliz Üniversiteleri arasında ikinci büyük araştırma gelirine ve mühendislik ve teknolojide ise üçüncü en büyük araştırma gelirine sahiptir. Southamptan Üniversitesi disiplinler arası işbirliği ve endüstri ortaklığına büyük önem vermektedir. Southampton Üniversitesi, Times Higher World University 2009 değerlendirmelerine göre dünyada  ilk 100 üniversite arasındadır. İlk 100 içerisindeki 17 İngiliz üniversitesinden sadece biridir.İngiltere’nin lider üniversitelerinden biridir.The Times Good University Guide 2010 tarafından Southampton Üniversitesi 12.  Sırada yer almaktadır.

      Southamptan Üniversitesi, The Times Good University Guide’ a göre  öğrenci        memnuniyetinde millet çapında en iyi 6  üniversite içinde sıralandı.Southampton Üniversitesi İngiltere’nin güney kıyısında, Londra’nın merkezine 1 saat uzaklıkta yer alır. New Forest ve Isle of Wihgt dahil, doğal güzelliklerin bulunduğu bir alanla çevrilidir ve kara, hava, demiryolu ve deniz bağlantılarıyla İngiltere’nin kalanına ve Avrupa’ya bağlantılıdır.Suthampton Üniversitesi,100’den farklı ülkeden gelen 2000’i uluslararası olmak üzere yaklaşık 20000 öğrenciye sahiptir. Southampton Üniversitesi’nin departmanları birçok uluslararası bağlantıya sahiptir ve Centre for Contemporary China, Thai-UK Collaborative Research Network ve World Universities Network gibi uluslararası girişimlerin aktif üyesidir.Southampton Üniversitesi’nin bütün uluslar arası öğrencileri ( AB hariç) Southampton Üniversitesi yurtlarında eğitimleri boyunca garantili konaklamaya sahiptir.

Southamptan Üniversitesi mezunlarının kalitesi, kampüsteki Open Careers Days’e sık sık davetli olan dünya çapında işverenler tarafından tanınmıştır.Southampton Üniversitesi’nin Kariyer Servisi bütün Southampton Üniversitesi öğrencilerine mezun olduktan 3 yıl sonrasına kadar ücretsiz tavsiye vermektedir.Southampton Üniversitesi iş ve endüstri alanında yakın bağlantılarıyla tanınır.Southampton Üniversitesi’nin profesyonel hizmetleri uluslararası öğrenciler için ücretsiz ve güvenilir destek sağlar.

http://www.southampton.ac.uk/

 

 

 

 

14-University of Leeds 

2007 senesinde yapılan ulusal araştırmayla, üniversitenin 35 bölümü ulusal veya uluslararası alanda ‘mükemmel’ olarak görülmüş ve 800 araştırmacıdan fazlası uluslararası öneme sahip projeler için önerilmiştir. Bu durum Leeds’i Birleşik Krallık’ın araştırma alanında ilk 10 üniversitesi arasına sokmuştur. 33.000`in üzerinde tam-zamanlı örencisiyle Leeds kentinde bulunan ve Birleşik Krallık`taki en büyük üniversitelerden biridir. Üniversite Russell Grubu`na üyedir. Üniversitenin geçmişine bakıldığında Leeds Tıp Okulu 1831 yılında kurulmuştur. 1904 yılında üniversite adı altında birleştirilmiştir. Üniversite kamuya ait bir yükseköğrenim kuruluşudur.

Üniversite aynı zamanda lisans ve yüksek lisans programlarında öğretim kalitesi açısından dünya çapında üne sahiptir. Leeds çalışanları, eğitimde kalite ve yenilik konularında prestijli ulusal ödüller kazanmışlardır.Güçlü olduğu akademik bölümler arasında sanat, işletme, biyoloji bilimleri, mühendislik, çevre, tıp ve dişçilik dahil olmak üzere sağlık, matematik ve fizik bilimleri, sahne sanatları ve sosyal bilimler bulunmaktadır. Üniversitenin Uluslararası Kuruluş Yılı, 65’ten fazla ülkeden gelen öğrencilerin 106 farklı lisans programında başarıyla ilerlediğini görmüştür.

http://www.leeds.ac.uk/

 

 

 

 

15-University of Nottingham 

Nottingham Üniversitesi (İngilzce: University of Nottingham ) Nottingham, İngiltere`de kurulu bir araştırma üniversitesidir. 1881`deLondra Üniversitesi`nin bir koleji olarak kurulmuş ve 1948`de bağımsız üniversite olarak Kraliyet Beratı verilmiştir. Ana kampüsü, "University Park Kampüsu", Nottingham şehrinin varoşlarındadır; ayrıca daha küçük "JubileeKampüsu", "SuttonBoningtonKampüsu" ve "King`sMeadowKampüsu"`leri vardır. Son yıllarda uluslarası hüviyet kazanarak Kuala Lumpur, Malezya yakınlarında "Semenyih"`de ve Ningbo, Çin`de ?ube ve kampüslar açmıştır.

Kuruluş tarihi ve yapımlanmasıdolayısıyle "Kırmızı Tuğla (Redbrick) Üniversitesi" olarak sınıflandırılmaktadır. Nottingham Üniversitesi Britanya Üniversiteleri içinde araştırmaya önem veren üniversitelerin kurduğu 1992`den önce kurulmuş üniversitelerden oluşan "Russell Grubu" ve "Üniversities 21" grubu üyesidir.

Nottingham Üniversitesinde 5 fakülte bulunmakta ve çok geniş bilim, teknoloji ve bilgi alanlarını ve sanatları kapsayan 50 kadar değişik üniversite diploması sağlamaktadır. Son Birleşik Krallık üniversite istatistiklerine göre 34.377 tam-zamanlı kayıtlı öğrencisi bulunmakta ve tam-zamanlı üniversite öğretim üyesi sayısı 2,735 kişidir

http://www.nottingham.ac.uk/

 

 

 

 

16-University of East Anglia 

East Anglia Üniversitesi , kampus tabanlı bir üniversite olup Norwich/İngiltere’de yer almaktadır. 1963’te bulunmuştur. Üniversite , araştırma ağırlıklı üniversitelerinin 1994 grubunun bir üyesidir. The Times Good University Guide 2008 ‘de 20.sırada yer almıştır ve 2006 Ulusal Öğrenci Anketi’nde ana üniversiteler arasında öğrenci memnuniyeti bakımından birinci olmuştur. Avrupa’da 57.sırada ve Shanghai Jiao Tong Üniversitesi tarafından yayınlanan 2007 Academic Ranking of Wolrd Universities’de dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında yer almıştır.

East Anglia Üniversitesi , kampus tabanlı bir üniversite olup Norwich/İngiltere’de yer almaktadır. 1963’te bulunmuştur. Üniversite , araştırma ağırlıklı üniversitelerinin 1994 grubunun bir üyesidir. The Times Good University Guide 2008 ‘de 20.sırada yer almıştır ve 2006 Ulusal Öğrenci Anketi’nde ana üniversiteler arasında öğrenci memnuniyeti bakımından birinci olmuştur. Avrupa’da 57.sırada ve Shanghai Jiao Tong Üniversitesi tarafından yayınlanan 2007 Academic Ranking of Wolrd Universities’de dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında yer almıştır.

270 dönümlük yeşil bir araziye kurulmuş ve tarihi Norwich şehrinden sadece 2,5 km uzaklıkta olan East Anglia Üniversitesi (UEA), Sanat & Uygarlık Tarihi, Sağlık, Bilim ve Sosyal Bilimler alanında uluslararası üne sahip fakülteleriyle 100’ü aşkın ülkeden gelen öğrenciye eğitim vermektedir. 1.500’ünü AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrencilerin oluşturduğu toplam 15.000 öğrenci nüfusuna sahip Üniversite, 1961’de “Royal Charter” ünvanına kavuşmuş ve ilk öğrencilerini 1963 yılında kabul etmiştir. UEA, son zamanlarda İngiltere’nin önde gelen Akademik Değerlendirme Kuruluşları nca sürekli olarak ilk 20 üniversite arasında yer almaktadır. The National Survey’in öğrenci memnuniyeti derecelendirmesinde son üç yıldır ilk 5 üniversite içinde adını koruyan UEA, son olarak da The Times Good University Guide 2011 derecelendirmesinde 23. sırada görünmektedir. 2007’deki istatistikleri göre ise, Avrupa sıralamasında 57.sırada, dünya sıralamasında ise ilk 200 üniversite arasındadır.

http://www.uea.ac.uk/

 

 

 

17-Newcastle University 

Newcastle Üniversitesi (İngilizce: University of Newcastle) kuzeydoğu İngiltere`de Newcastle`da yer alan araştırma odaklı bir üniversitedir. Üniversite 1834 yılında Tıp Okulu adı altında kurulmuştur. Ağustos 1963`te alınan karala birlikte Newcastle upon Tyne Üniversitesi haline geldi. Newcastle Üniversitesi Russell Grubu`na üyedir. Üniversite bir kamu üniversitesi olup; 14.000 lisans, 5600 yükseklisans öğrencisi eğitim görmektedir. Newcastle Üniversitesi Kral Yolu. Üniversite`nin Newcastle`ın merkezinde Haymarket`te bir kampüsü bulunmaktadır. Üniversitede toplam 20.000`e yakın eğitim gören öğrenciden 2.000`den fazlası 100`ü aşkın yabancı ülke kökenlidir.

 

http://www.ncl.ac.uk/

 

 

 

18-University of Birmingham

Şehrin Ülkedeki Lokasyonu: Birmingham şehri, Londra’dan sonra İngiltere’nin en kalabalık şehridir. Yaklaşık 965.000 nüfusu vardır. Sanayi Devrimi’nin başlangıç yerleri arasında bulunan  Birmingham üretim yelpazesi en geniş şehirlerindendir. Ayrıca şehirdeki üniversite sayısına paralel olarak öğrenci potansiyeli de yüksek bir şehirdir. Londra’ya trenle 1,5 saatte ulaşılan Birmingham büyük şehir yaşantısından uzak kalmak istemeyen ama Londra’dan daha ekonomik bir şehir arayanlar için ideal bir yerdir. Birmigham Havaalanı, şehir merkezine otobüsle yaklaşık 45 dakika mesafede bulunmkatadır.Ayrıca sadece eğitim görülecek bir yer değil aynı zamanda mükemmel bir kariyer yapmak için en doğru adrestir.

Kampüs: Birmingham Üniversitesi kozmopolit ve canlı bir üniversitedir. Edgston Kampüsü şehrin eğlence merkezlerine oldukça yakındır. Birmingham Üniversitesi Warwickshire, Staffordshire ve Royal Shakespeare Company’nin genelde Shakespeare’in oyunlarını sergilediği Stafford-upon-Avon gibi kırsal alanlara oldukça yakındır. Warwick ve Kenilworth Kaleleri en turistik yerlenderdir.Toplam Öğrenci Sayısı: Ortalama 29,000 öğrencisi vardır.Başlangıç Dönemleri: Eylül. Yüksek Lisans Kabul Şartları: Lisans Diploması, IELTS: 6,5 / Toefl IBT: 93 / Pearson: 59 Yüksek Lisans Bölümleri: Arkeoloji, Afrika Çalışmaları, İngiliz Edebiyatı, Müzik, Tarih, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Bilimi, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği En İyi Olduğu Bölümler: Mühendislik, Sosyal Bilimler

http://www.birmingham.ac.uk/index.aspx

 

 

 

19-Birkbeck, University of London 

1823`te Mechanics Institute adı ile George Birkbeck isimli bir profesörün öncülüğünde kurulan Birkbeck, University of London çatısı altında yer alan dünya standartlarında bir araştırma ve öğretim kurumudur. Londra`da yarı zamanlı ve çalışanlara yönelik akşam saatlerinde düzenlenen yüksek öğretim programları ile tanınmış olan; canlı ve modern bir akademik ortama sahip olan üniversitesinin akademik itibarı uluslararası birçok öğrenciyi cezbetmektedir. Her sene 19000 civarında öğrenci Birkbeck College`da kozmopolit ve renkli bir şehir olan Londra`da eğitim görme olanağına sahip olmaktadır. Birkbeck 2008`de devlet tarafından yapılan resmi sıralamalara (Research Assessment Exercise) göre üniversite %25`lik başarı diliminde yer almaktadır. Birkbeck dünya standartlarında önemli araştırma çalışmaları ve yüksek standartlardaki eğitim kalitesi ile tanınmaktadır. National Student Survey adlı öğrenci araştırmalarında ise Birkbeck`in ön sıralarda yer alması bunu kanıtlamaktadır. Üniversite Londra`da bulunan okullar arasında öğrenci memnuniyeti alanında en iyi kurum konumundadır. Birkbeck Öğrenci Birliği, öğrencilere University of London liginde rekabet eden futbol kulubü gibi çeşitli spor kulüplerine aktif katılım olanağı sunar. Üniversite öğrencileri ayrıca University of London bünyesinde olan tüm dernek ve kulüpler ile Öğrenci Birliği`nden yararlanabilir. Üniversitenin bölümleri arasında Hukuk, Politika, İşletme, İletişim, Ekonomi, Avrupa Tarihi, Finans, Sanat Tarihi, İnsan Hakları ve Biyoloji Çalısmaları gibi bölümler yer alır.

http://www.bbk.ac.uk/front-page

 

 

 

20-University of Aberdeen 

1495 yılında kurulan Aberdeen Üniversitesi İngiltere’nin uluslararası çapta en tanınmış ve İskoçya’nın en eski 3. üniversitesidir. Geniş bir evrensel öğrenci topluluğuna sahip bu üniversite 120 farklı ülkeden 14,000 öğrenciye eğitim vermektedir. Burada akademik ilgi alanlarınıza göre eğitim seçenekleri bulabilir; rahatınız, zevkleriniz ve kişisel gelişiminize katkıda bulunabilecek sosyal aktivitelere katılabilir ve boş zamanlarınızı değerlendirebilirsiniz Üniversite kaliteli eğitim ve araştırma alanında mükemmel bir üne sahip olup yıllar içinde Aberdeen’de yürütülen veya başlatılan çalışmalar için dört Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür. Departmanlarının yüzde 85’i kendi özel alanlarında araştırmalara öncülük eden insanlar tarafından eğitilmiş öğrencileriyle ulusal ve uluslararası platformda seçkinlik merkezi olarak kabul edilir. Üniversite birçok sanat ve sosyal bilimler alanında, bilimde, bilgisayar alanında, mühendislikte, hukuk ve teknolojide, Biyotıp Bilgisayar bilimi gibi özellikle 21. yüzyılda çığır açan bilim dallarında ön sıralarda yer almaktadır. Ayrıca mezunlarının yüzde 97’si mezuniyetlerinden itibaren altı ay içerisinde iyi işlere yerleşmekte veya araştırma görevleri ve ileri çalışmalar yürütmektedirler. Lisansüstü olanakları da büyük ilgi görmektedir.

Öğrenciler okulun 500 yıllık tarihiyle köklü geleneklerine ilgi göstermektedirler. Bununla beraber okul geleceğe yoğunlaşıp birçok alanda önemli modern araştırmaları temel almaktadır. Öğrencilerin Aberdeen Üniversitesini seçme nedenleri arasında eğitim kalitesi, sağlanan araştırma imkânları, Britanya’nın en eski altı üniversitesinden biri olarak sunulan süper fırsatlar ve tüm öğrencilerine sağlanan ilgi ve destek sıralanabilir.    Üniversite yeni yapılmış, modern laboratuarları, birinci sınıf bilgisayar olanakları ve son teknolojiyle donanmış kütüphanesiyle, eski binaların art arda sıralandığı güzel bir merkez kampüsüne sahiptir. Üniversitede çok uluslu, farklı dinlere mensup öğrenciler de eğitim alabilmektedirler. Öğrenciler ilk yıllarında University Halls çerçevesindeki bir konaklamadan faydalanabilmekte ve bunlar da ana eğitim bölgesi içinde veya kısa yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır. Üniversitede yemek dâhil ya da hariç, en süit ya da standart olsun pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Aberdeen Üniversitesinde konaklama Eski Aberdeen kampüsü ve Hillhead olmak üzere iki kampüse yayılmıştır. Her iki kampüs arasında minibüs seferleri bulunmaktadır.

http://www.abdn.ac.uk/

 

 

 

21-University of Exeter 

Exeter Üniversitesi, 1955 yılında kurulmuş olup 3 kampüsü ile eğitim vermektedir ve Britanya’nın en iyi ilk 10 üniversitesi arasında yer alır. Okul, şehir merkezine yalnızca 15 dakika uzaklıktadır. Birleşik Krallık’ın en güzel doğasına sahip kampüslerinden biri olan Streatham Kampüsü Exeter Üniversitesi’nin ana kampüsü olup, burada sosyal bilimlerden uygarlık tarihine pek çok alanda eğitim verilmektedir. Streatham Kampüsüne 25 dakikalık yürüme mesafesinde olan St Luke’s Kampüsü ise 150 yıllık bir eğitim geçmişi olan, spor, sağlık bilimleri, tıp gibi alanlarda eğitim veren ve içinde sayısız imkan sunan bir kampüstür. 3,000’e yakın öğrenci nüfusu olan, Falmouth yakınlarında yer alan Exeter Üniversitesi’nin 3. Kampüsü Cornwall, biyoloji, ekoloji, mühendislik gibi alanlarda eğitim vermektedir. Cornwall kampüsü Exeter’den tren ile yaklaşık 2,5 saatlik bir mesafededir ve Londra’dan sadece 4 saat uzaklıktadır.The Times Good University Guide 2011’a göre Exeter UK’deki en iyi 12. Üniversite seçilmiştir. Bunun yanı sıra, ülke genelinde yürütülen öğrenci anketlerinin son iki yıla ait sonuçları da Exeter’in ilk 5’te olduğunu göstermektedir. People & Planet’in düzenlediği Green League 2010’da ise University of Exeter 133 üniversite arasından 14. olarak seçilmiştir.Üniversiteye kabul edilen ve son başvuru tarihinden önce başvurusunu yapan tüm öğrenciler için ilk yıl konaklaması garantilidir. Harry Potter’ın yazarı JK Rowling bu üniversiteden mezun olmuştur.

http://www.exeter.ac.uk/

 

 

 

22-University of Warwick 

1965 yılında kurulmuş olan Warwick Üniversitesi 21,000’in üzerinde öğrenci nüfusu ile Birleşik Krallık’ın lider üniversitelerinden biridir. Kurulduğu tarihten bu yana hızlı bir gelişim göstermiş ve uluslararası bir üne kavuşmuş olan Warwick Üniversitesi Times İyi Üniversite Rehberi 2011 sıralamasında Britanya genelinde 8. sırada yerini almıştır.Sanat, Bilim, Sosyal Bilimler ve Tıp olmak üzere toplam 4 fakültesi ile birinci sınıf bir eğitim sunan Warwick Üniversitesi her zaman yenilikçi ve gelişimci bir üniversite olmuştur. Hukuk, mühendislik, ve matematik alanlarında yeni yaklaşımlar geliştirmiş bilim dünyasına büyük katkılar sağlamıştır. Warwick araştırma ve geliştirme odaklı bir üniversitedir. 

Warwick’de eğitim veren akademisyenler aynı zamanda aktif birer araştırmacıdır. Bünyesinde gerçekleşen gelişimleri desteklemek amacıyla büyük yatırımlar sonucu Warwick Dijital Labaratuarı, Analitik Bilim Merkezi ve Wolfson Değişimi gibi bilimsel merkezler kurmuştur. Warwick Uluslararası Dijital Labaratuar 2008 yılında Başbakan Gordon Brown tarafından açılmış, son teknoloji ile donatılmış, ödüllü bir araştırma merkezidir.Warwick Üniversitesi, yenilikçi ve girşimciliğinin yanı sıra özellikle endüstri ve işletme piyasasının devleriyle de işbirliği içindedir. Warwick Manufacturing Group (WMG), 5 kıtadan 500’ün üzerinde şirketle bağları bulunan Warwick Üniversitesi’nin bu güçlü bağlarının en somut kanıtıdır.İngiltere’nin kalbinde, Coventry şehrinde, yer alan Warwick Üniversitesi, Londra’ya 70 Birmingham’a 20 dakika sürüş mesafesindedir. İngiltere’nin en büyük 8. şehri olan Coventry gözkamaştırıcı eğlence mekanları, restorantları, alışveriş merkezleriyle modernizmi ; orta çağdan kalma yapıları ile tarihi içinde barındırır. Shakespeare’in doğum yeri Stratford-upon-Avon ve Britanya’nın orta çağdan kalma en gözde kalesi, tarihi Warwick kalesi , Üniversite’nin hemen güneyindedir.

http://www2.warwick.ac.uk/

 

 

 

23-University of Reading 

1892`de Oxford Üniversitesi`nin bir koleji olarak kurulmuş olan Reading Üniversitesi, İngiltere`nin araştırma alanında en iyi 20 üniversitesi arasında gösterilmektedir, üniversite güçlü akademik programları ve uluslararası arenadaki başarılı çalışmaları ile dünyanın en iyi üniversiteleri arasında anılmaktadır. İngiltere`nin Silikon Vadisi olarak anılan; Microsoft gibi pek çok Bilgi İletişim Şirketi`nin Avrupa merkezlerinin bulunduğu Reading şehrinde yer alan üniversite; eğitimli ve çalışan nüfusun ikamet ettiği ve Londra`ya trenle 25 dakika mesafelik konumunun yanı sıra; kampüsünün dogal güzelliği ile de pek çok ögrenciyi kendisine çekmektedir. 

Geleneksel ve modern mimarinin içiçe geçtigi, merkezinde büyük bir göl yer alan bu kampüste öğrencilerin yaralanabileceği imkanlar arasında 24 saat erişilebilir bilgisayar merkezleri, müzeler, araştırma merkezleri, milyonlarca kaynağın yer aldığı büyük bir kütüphane, ögrenci yurtları, spor/alışveriş/eğlence imkanları ve bir de Tiyatro salonu bulunur. Kampüsteki hareketli canlı yaşam, futbol müsabakaları, konserler ve faal Öğrenci Birliği özellikle uluslararası öğrencilerin sıklıkla biraraya gelmesini ve başka bir ülkede yaşam ve eğitime adapte olmaları süreçlerini hızlandırır. 2000`i uluslararası olmak üzere 17,000 ögrencinin tam zamanlı olarak eğitim gördüğü üniversitede eğitim verilen programlar arasında önde gelen konular; Finans, Para Piyasaları, Ekonomi, İş İdaresi, Yöneticilik, Hukuk, Bilgisayar Sistemleri, Bilgi İletişim, Bioloji, Istatistik, Çevre Bilimleri, Avrupa Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler, Eğitim, Elektronik ve bir de Ziraii Çalışmalar`dır.

http://www.reading.ac.uk/

 

 

 

24-University of Dundee

Dundee Üniversitesi,Robert Falcon Scott`un Antarktika`ya gittiği RRS Discovery adlı geminin yapıldığı yer olması nedeniyle City of Discovery (Discovery`nin Şehri) olarak da anılan Dundee şehrinde yer almaktadır. Üniversites,1967 yılından itibaren öğrencilere eğitim vermektedir. Dundee Üniversitesi, fakülte bünyesini her yıl geliştirmekle birlikte, İskoç hukuku ve İngiliz hukuku konusunda eğitim veren tek okuldur. Diğer fakülteleri ise; Arts and Social Sciences, Education & Social Work, Law and Accountancy, Medicine, Dentistry and Nursing, College of Life Sciences,Finance,Human ResourcesTimes gazetesinin düzenlemiş olduğu Yüksek Eğitim Öğrenci Deneyimi adlı ankette 113 üniversite arasında ilk 10 üniversite içinde yer almıştır. Anket, spor ve sosyal tesisler, akademik kalite ve öğrenci yaşamının bütün yönleri dikkate alınarak yapılmıştır. University of the Year 2008 ‘de listelenmiştir. – Times Higher Education Ödülleri. Bütün öğrenci deneyimleri konusunda İskoçya’da ikinci olmuştur. – Times Higher Education Öğrenci Deneyimi Anketi ( Ocak 2009) İngiltere’nin en iyi 20 üniversitesinden biridir. – The Guardian (Mayıs 2008) Dünyanın en iyi 7 “zeki topluluk”undan biridir.- Amerika “beyin takımı” Intelligent Community Forum (Ocak 2008)

Öğretim kalitesi bakımından İngiltere’de 1.sırada yer almıştır. (The Times and The Times Higher Education Supplement) En iyi olarak derecelendirilmiş akademi ve öğrenciler arasındaki sıkı iletişimden emin olmak için yüksek çalışan/öğrenci oranı. Size kendi yolunuzu seçme ve konuları birleştirme imkanı veren esnek modül yapısı. 200 milyon sterlinlik kampus yenileme programı ödüllü öğretim konaklaması , yüksek kalitede öğrenci evi ve genişletilmiş kütüphane ve Spor & Egzersiz Enstitüsü dahil şimdilerde tamamlanmıştır.IT olanakları ve süper hızlı erişim ağı dahil İngiltere’nin en iyisidir ve öğretimde son teknolojiler kullanılmıştır.

http://www.dundee.ac.uk/

 

 

 

25-University of Liverpool 

Liverpool Üniversitesi Birleşik Krallık`ın Liverpool şehrinde bulunan yükseköğretim kurumudur. Üniversite Russel Grubu üyesidir. Üniversite "redbrick (kırmızı tugla") denilen Kraliçe Viktorya döneminde İngiltere`nin 6 endüstrileşmiş şehrine kurulan ve II. Dünya Savaşı`nın öncesinde üniversite statüsünü kazanan üniversitelerden biridir. Üniversite 8 adet Nobel Ödülü kazanmış, günümüzde 103 değişik konuda 230 lisans diplomasi için eğitim verilmektedir. Üniversitenin özel yıllık geliri £219 milyon olup, bu gelirin £75 milyonu araştırma amaçlı kullanılmaktadır.Üniversite bir kamu üniversitesi özelliği taşımaktadir. 16.805 lisans, 3.860 yüksek lisans öğrencisi üniversite bünyesinde eğitim görmektedir.

http://www.liv.ac.uk/

 

 

 

26-University of Leicester 

The University of Leicester International Study Centre (ISC), bu üniversiteye doğrudan giriş için gerekli şartları karşılayamayan öğrenciler için bir köprü niteliğinde hazırlık programları sunar. Diğer bir deyişle, okul kendi öğrencilerini yetiştirir, bu nedenle öğrencilerin gelişimine titizlikle dikkat edilir. Düzenli aralıklarla yapılan sınavlar ve ödevler eğitimin ne kadar sağlamlaştığını gösterir. Ayrıca, üniversitede bir öğretim görevlisi, öğrencilerin üniversite, bölümler, kabul şartları ve daha pek çok sorusuna yanıt vermek için görevlendirilmiştir.Okulun sunduğu programlardan olan “International Foundation Year”, Üniversiteden şartlı kabul almanızı garantiler. Bu şartı karşıladığınız takdirde, üniversitenin seçtiğiniz bölümüne (ilgili alanda) geçiş yapabilirsiniz.

ISC öğrencileri, üniversitenin sunduğu tüm olanaklardan yararlanabildikleri gibi, 1,500 öğrenci kapasiteli David Wilson kütüphanesini ve belirli alanlarda (kampüsler ve ana kütüphane) bulunabilen 1,100 bilgisayarı da kullanabilirler. Ayrıca, okullarda ve konaklama bölgelerinde kablosuz internet ağı mevcuttur.ISC, üniversite kampüsünün yanına kurulmuştur. Ana kampüse ve tren istasyonuna yakın bir mesafede yer alır. Üniversite kampüsü farklı yapıda mimarileri birlikte barındırır. Bu da okulun yapısına çeşitlilik katar. Kampusün birkaç metre uzağında yerel restaurantlar, mağazalar, sinema kompleksi bulunur. Leicester şehir merkezi ise 1 mil (yaklaşık 1.6 km) uzaklıktadır.

http://www.le.ac.uk/

 

 

 

 

27-Cardiff University

Birleşik Krallık`ın ve Galler bölgesinin araştırma alanında önde gelen üniversitelerinden olan Cardiff University, Galler`in başkenti Cardiff şehrinde 1883 yılında kurulmuş köklü bir üniversitedir. Bir şehir üniversitesi olan Cardiff, şehir merkezine yaklaşık 5 dakika yürüyüş mesafesinde yer almakta ve akademik binaları, yurtları ve Öğrenci Birliği birbirine kısa yürüyüş mesafesinde yakın bir alan içinde bulunmaktadır. 27.000 öğrencisi ve 6.000 akademisyeni ile küçük bir kent nüfüsuna sahip olan üniversite öğrencilerinin %17`sini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.  

University of Cardiff, İngiltere`nin üst seviyedeki üniversitelerinden Oxford ve Cambridge’in de dahil olduğu Russell Group’ta yer almakta; sosyal bilimler, fizik, sağlık, mühendislik ve teknoloji alanındaki araştırma çalışmaları konusunda uluslararası arenada gerek öğrencileri gerekse akademisyen kadrosu ile tanınmaktadır. Üniversitenin tüm departmanlarında araştırma çalışmaları yapılmakta ve aynı anda devam eden 1000`in üzerinde araştırma projesi desteklenmektedir. 2007 yılında Tıp alanında Nobel ödülü kazanan Prof Sir Martin Evans da Cardiff üniversitesi School of Bioscience`ta görev yapmaktadır. Cardiff`te sunulan eğitim konu başlıklarından bazıları Gazetecilik, Mimarlık, İşletme, Biyoloji Bilimleri, Kimya, Şehir Planlaması, Dişçilik, Bilgisayar Bilimleri, Mühendislik, Avrupa Çalışmaları, Hukuk, Matematik, Psikoloji, Fizik ve Astronomi... vb`dir. 

Cardiff öğrencilerine çeşitli konaklama, kütüphane, bilgisayar merkezleri sunmakta ve ayrıca JobShop adı verilen bir servisle kariyer/ iş olanakları konusunda ücretsiz yardımcı olmaktadır. Üniversitenin bünyesinde bulunan Cardiff Manufacturing Engineering Centre (MEC)`da arge çalışmaları yapılmakta ve 100`ün üzerindeki şirketle (IBM, SAP, Daimler, Siemens gibi) ortak projeler sürdürülmektedir. 2008 Aralık ayında devletin yaptığı resmi sıralamalarda (Research Assesment Exercise) Cardiff, İşletme alanında 4. sırada, Psikiyatri ve Klinik Psikoloji`de 2.sırada, Dişçilik`te 6.sırada, İnşaat Mühendisliği ve Şehir/ Kent Planlaması`nda 3.sırada yer almıştır.

http://www.cardiff.ac.uk/

 

 

 

28-University of Essex

Essex üniversitesi İngiltere’nin akademik anlamda önde gelen üniversitelerinden biridir. 1964 yılında sadece 122 öğrenciye Colchester, Wivenhoe parkında kapılarını açmasıyla kurulmuştur. Üniversite hem boyut hem de ün ile büyümüş ve dünya çapında nam yaparak en üst düzeyde öğretim ve araştırma alanlarında dünya üniversiteleri arasında da yerini almıştır.

Sun anda 10,000 den fazla öğrenci Essex üniversitesinin 3 tane kampüsünde okumaktadırlar. Essex üniversitesinin akademik bölümleri arasında İnsan Bilimleri, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Mühendislik ve Hukuk ve Yönetim yer almaktadır. Essex üniversitesi dünyanın 142 ülkesinden gelen farklı millet öğrencileri ile İngiltere’nin en çok uluslararası öğrenci potansiyelini de barındırır. Üniversitenin sunmuş olduğu birçok çeşitli servisler vardır bunlar arasında, Avrupa vatandaşı olmayan öğrencilere konaklama bulma garantisi, öğrencilerin ailelerine ücretsiz sınıflar ve dersler sağlamak, tavsiye ve önerilerde bulunan kendini öğrencilere adamış bir öğrenci birliği sayılabilinir. Daha fazlası için lütfen http://www.essex.ac.uk/international/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 

The University of Essex de şu anda 75 Türk öğrenci, uzun dönem İngilizce Dil programları, Hazırlık yılı, Lisans ve Yüksek lisans derecelerinde eğitim görmektedir Türk Öğrencileri için popüler olan programlar Muhasebe / İşletme, Ekonomi, İnsan Hakları, Hukuk, Dil Bilimleri, Matematik & İstatistik, Politika, Sosyoloji ve Tiyatro Yönetimi.

 

http://www.essex.ac.uk/

 

 

 

 

29-Bangor University 

Britanya’nın eski üniversitelerinden olan  Bangor University, Galler bölgesinde daha iyi yüksek öğretim için başlatılan bir kampanyanın sonucunda 1884 yılında kurulmuştur. Bugün sertifikadan doktoraya kadar geniş bir program yelpazesiyle öğrencilere hizmet veren üniversitenin toplam 8 bin civarında öğrencisi vardır.Kendisini akademik mükemmelliğe adamış geleneksel bir üniversite olan University of Wales Bangor, fakülteleri ve bölümleriyle değerlendirmelerden en iyi puanları almaktadır. Bangor aynı zamanda ucuz konaklama ve yaşam masraflarıyla da pek çok üniversite şehrine oranla okumak ve yaşam için daha temiz ve güvenli bir ortam sunmaktadır. Bir kampüs üniversitesi olmamasına karşın okulun büyük bir kısmı bir birine yürüme mesafesindedir. Bangor Londra ve Holyhead arasında seyreden trenlerin ana güzergahı üzerindedir ve A55 otoyoluyla da iyi bağlantılara sahiptir.

Ana kütüphanenin yanında farklı noktalarda minik kütüphaneler de mevcuttur. 24 saat açık 9 tane bilgisayar laboratuvarı mevcuttur. Ekim 1884’te University College of North Wales 58 öğrenci ve 12 akademisyenle açıldı.  Üniversite’nin ünvanı Privy Council tarafından 1997 senesinde University of Wales, Bangor olarak resmen onaylandı ve 2007 senesinde de Bangor University olarak değiştirildi. 2006 senesinde üniversitenin 21 fakültesi 6 yeni kolej şeklinde reorganize edildi.

http://www.bangor.ac.uk/

 

 

 

30-University of Bath 

Bath Üniversitesi Times, Independent ve Guardian gibi birçok ulusal gazetede yayınlanan en iyi üniversiteler tablosunda en üst sıralarda yer almaktadır. Araştırma olanakları uluslararası bir üne sahip olup, yüksek eğitim kalitesi nedeniyle öğrencileri işverenler tarafından aranan kişilerdir.  Üniversite 1966’da açıldığı günden bu yana endüstri, kamu ve özel sektörlerle yakın bağlantılar içerisindedir. Yurtdışındaki üniversitelerle güçlü bağlar geliştirmiştir.Üniversitenin binaları Dünya Mirası olan Bath’ın merkezinden yaklaşık bir mil uzaklıktaki cazip bir kampüs üzerine kurulmuştur. Güçlü öğrenci hizmetleri ve iyi derecede sosyal imkânlarıyla güvenli bir ortam sunmakta ve birinci sınıf olanaklar sağlamaktadır.  

Bath Üniversitesi yüksek akademik standartlarda araştırma ve öğrenim olanaklarıyla İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden biridir. UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak seçilen Bath şehrinin yakınında küçük, arkadaş ortamı geniş bir kampüse sahiptir.Üniversite; iş, meslek, kamu hizmeti ve gönüllü sektörle işbirliği içinde yapılan yeniliklerin yanı sıra profesyonel pratisyenlerin eğitimini ve özgün soruşturma alanlarının çoğaltılmasına önem vermektedir. Tüm bölümlerde çok başarılı olmakla beraber özellikle İnsani bilimler, Mühendislik ve Tasarım,  Fen ve Sosyal Bilimler alanlarında güçlü bir üniversitedir.

http://www.bath.ac.uk/

 

 

 

31-Brunel University

Brunel Üniversitesi, sunduğu kaliteli eğitimin yanı sıra uygulamaya verdiği önemle de ün sahibi. İngiltere’nin en prestijli okullarından kabul edilen Brunel Üniversitesi özellikle Londra’da eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından çok tercih ediliyor. Üniversite yetkilisi Karen Blackney sorularımızı sizler için yanıtladı. Üniversite, 10.500’i üniversite öğrencisi, 4000’i lisansüstü öğrencisi,  400 kadarı da dil öğrencisi olmak üzere yaklaşık 15000 öğrenciyi bünyesinde barındırmaktadır. Uluslararası öğrenci miktarı toplam öğrenci sayısının %20 si kadardır.

Brunel Üniversitesi ilk yıllarında gelişim teknolojileri üzerine eğitim veren bir kolej olarak eğitime başladığı için, bugünkü en büyük dinamikleride de mühendislik, tasarı (proje) ve teknoloji üzerinedir. Okul birçok işverenle yakın temas halindedir ve uzun yıllardır bünyesindeki öğrencileri sektöre kazandırmaktadır. Eğitim Bakanlığı 1966 ylında Brunel’i universite statüsüne getirdi ve Üniversite, 100 yıl önce çok ünlü olan mühendis Isambard Kıngdom Brunel’in adını aldı. Bugün Brunel üniversitesinin etki alanı ve mühendislik ve proje alanlarından çok daha ileriki seviyelerdedir. Araştırma ve öğrenim gücüyle birlikte üniversite birçok çalışma alanına kadar ulaşmaktadır ve 250 ayrı çalışma alanında da kurs vermektedir. Birbiri ardını izleyen gelişmeler ve birleşimler üniversiteyi İngiltere de ilk bulunduğu konumdan çok daha yüksek yerlere ulaştırdı.

Brunel Üniversitesi modern eğitim faaliyetleri, yeni konaklama yerleri, marketleri, bankaları, yemek outletleri, spor salonları ve yeşil alanlar için yaklaşık  £300000 kadar harcama yapmıştır. Brunel kurmuş olduğu Kariyer Merkezi ve uluslarası kariyer danışmanlığı da yapan meslek edindirme departmanıyla da öğrencilere uzun dönem kariyerler planlarında danışmanlık da yapmaktadır. Ayrıca öğrencilere okul dönemlerinde çalışabilecekleri partime iş imkânları da bulmaktadır. Ayrıca Müslüman ve Hıristiyanların haftalık ibadetlerini ve tüm inançlarını yerini getirebilecekleri bir toplantı evi de ayarlanmaktadır.

http://www.brunel.ac.uk/

 

 

 

32-Queen`s University Belfast 

Queen Victoria tarafından İrlanda’da kurulmuş olan Queen’s University, Belfast; 150 yılı aşkın bir eğitim geçmişine sahiptir. 1800’lerin ortasında 90 olan öğrenci nüfusu günümüzde 17,000’i geçmiştir. Üniversitede eğitimlerini sürdüren 70’in üzerinde farklı ülkeyi temsil eden 1200 uluslararası öğrenci, en uygun yaşam giderlerine tabidir. Kuzey İrlanda’nın başkenti olan Belfast, aynı zamanda ülkedeki en büyük şehirdir. Queen’s, Belfast’in dört ana kültürel bölgesinden biri olan Queen’s Quarter’in odak noktasını oluşturmaktadır. Üniversite 250’den fazla sayıda binaya sahiptir ve bunların 120 tanesi mimari yönden eşsiz bulunmaktadır.Queen’s ülke genelinde sadece 20 üniversitenin dâhil olduğu Russell Group’ a üyedir ve ayrıca Kuzey İrlanda’da ekonomiye oldukça olumlu katkıları olmuştur. Queen’s araştırmaları aracılığıyla ortalama 50 adet firma kurulmuş ve 1,000’in üzerinde istihdam sağlanmıştır. 

Belfast Queen’s Üniversitesi,Russell Group ( İngiltere’deki en büyük araştırma üniversiteleri lobi grubu), Commonwealth Üniversiteleri Birliği, Avrupa Üniversiteleri Birliği, İrlanda Üniversiteleri ve İngiltere Üniversiteleri üyesidir. Belfast Queen’s Üniversitesi çeşitli seviyelerde ve pek çok alanda 300ü aşan mevcut diploma programlarıyla size akademik dereceler sunar. Belfast Queen’s Üniversitesi  ilerleyici bir görünümle geleneklerin en iyisini birleştirir. Üniversite, dördüncü kez onurlandırıldığı 2006 Queen’s Yıldönümü Ödülleri’nin yansıması olarak dünya çapında akademik üne sahip bir enstitüdür. 

Belfast Queen’s Üniversitesi şimdilerde öğrenciler, personel ve tesislere 200 milyon sterlinden fazla yatırım yapmaktadır. Kendine özgü kampusumuz yeni kütüphanesi, geliştirilmiş Elms öğrenci köyü ve Fiziksel Eğitim Merkezi ve Öğrenci Birliği’nin önemli yenilenmesi ile geliştirilmiş olacaktır.. Queen’s Üniversitesi’nde  akademik gelişmeler Tıp’taki önemli  gelişimlerden Devlet ve Sürdürülebilir Kalkınma alanındaki yeni yüksek lisans kurslarına, Kanser Araştırma Merkezi ve Hücre Biyolojisinden Sonik Sanatlar Araştırma Merkezine ve Şiirde Seamus Heaney Merkezinden “yeşil teknoloji” de roman yaklaşımına kadar sıralanmaktadır.

http://www.qub.ac.uk/

 

 

 

33-Aberystwyth University

Dünyada ilk Uluslar arası Politika Bölümünü 1919`da kurmuş, ‘Öğrenci olmak için dünyadaki en iyi yer’ (International Student Barometer 2009) kabul edilen ve Birleşik Krallık tahtının veliahdı Prens Charles`ın rektörü olduğu, ismi güç telafüz edilen Aberystwyth Üniversitesi`ne kısaca Aber denir.872 yılında kurulan üniversite, günümüze kadar ‘Bilginin olmadığı bir Dünya, hiçbir surette Dünya değildir’ felsefesini benimsemiştir.Üniversitenin ana kampusu, Penglais kampusu, sahil ve İrlanda denizini gören manzarası sayesinde harikulade bir konumdadır. Diğer kampus, Llanbadarn kampusu, Rheidol vadisini ve sahili gören yüksek bir mevkidedir. Deniz kenarında ise, üniversitenin ilk meskeni olan ‘Old College’ bulunmaktadır. Old College günümüzde iki akademik bölüm ve üniversitenin bazı idari birimlerini barındırmaktadır. Kent merkezinin kampuslere olan yakınlığı nedeniyle öğrencilerin ulaşım yüzünden zaman kaybı ve masrafı olmuyor.

 Öğrenci yurtlarından kampuse, spor tesislerine ve kent merkezine ulaşım kısa bir yürüyüş mesafesindedir.Britanya adasının batı kıyısında bulunan Aberystwyth, Orta ve Batı Galler`in ticaret yollarının kesiştiği, kara ve demir yolu ile kolayca ulaşılabilen bir konumdadır. Aberystwyth kent halkının nüfusu 13,500, çevre halkının nüfusu 27,000 civarındadır. Öğrenci nüfusu ise 12,245 olunca, Aberystwyth kelimenin tam anlamıyla bir öğrenci kentidir diyebiliriz. Bozulmamış doğası, güzel kıyı şeridi, ormanlık vadileri, Snowdonia ve Pembroke Milli Parklarına yakınlığı ile Aberystwyth bir turizm merkezidir ve ayrıca çeşitli sanat ve kültür etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu hareketlilik öğrencilere yarı zamanlı iş bulma imkânı sağlıyor ve bütçelerine yardımcı oluyor.Galler Milli Kütüphanesi`nin (National Library of Wales) kampuse bitişik olması öğrenciler için bulunmaz bir talihtir. Galler Milli Kütüphanesi`nde birçok ülkeden, eski ve yeni, tarihin her dönemine ait kitap, yayın, gazete, resmi yayın, harita ve müzikten oluşan dört milyon cildin üzerinde basılı eser bulunmaktadır. 

Telif hakkı olan bu yayınlara böylesine kolay ulaşım imkanı nadir rastlanan bir fırsattır. İngiliz Devleti, yüksek öğrenim için ayırdığı 1,5 Milyar GBP`lik kaynağı üniversitelere dağıtmak için, Research Assesment Exercise denilen ve 15 Milyon GBP`ye mal olan bir araştırma yapar. Bu araştırmaya göre Aberystwyth Üniversitesi Politika ve Uluslar arası İlişkiler bölümünde 3. Sıradadır.

http://www.aber.ac.uk/en/

 

 

 

34-University of Hertfordshire

University of Hertfordshire, yeni gelişmekte olan üniversite tipinin öncüsü konumundadır. Bu üniversitenin dikkatimizi çeken beş özelliği vardır. Mezuniyet sonrası iş bulma oranının yüksek olması: Üniversite kendisini `iş dünyasına yakınlık` ve `iş dünyasına yönelim` konularında Birleşik Krallık`da lider olarak görüyor. Öğrencilerinin iş alınma oranı üniversitenin başta gelen önceliğidir ve işverenlerin tercih ettiği üniversite olmayı hedef alır. Eğitimde Uzmanlık: İlham veren öğretme ve yaratıcı öğrenme teknikleri ile yüksek kalitede ki eğitimi, Birleşik Krallık`da Yüksek Öğretim Kalite Kontrol mercilerince tarafsız ve bağımsız bir şekilde tavsiye edilmiştir. Birçok akademik programı profesyonel kurumlar tarafından akredite edilmiştir.

Herkese uyabilecek esnek eğitim metotları: Akademik programlara giriş şartlarını yerine getirebilmek için her ihtiyaca cevap verebilecek hazırlık ve foundation programları mevcuttur. Bunlar akademik eğitiminize başlamadan önce, İngilizcenizi geliştirmek, ders çalışma becerilerinizi arttırmak ve ders konularında bilginizi oluşturmak için tasarlanmışlardır.  21. Yüzyıl Teknoloji Eğitim İmkânları: Ödül kazanmış Öğrenim ve Kaynak Merkezleri Birleşik Krallık`da en iyileri olarak kabul edilir. Ayrıca en modern uzman imkânlarından ve internet üzerinden 24/7 Üniversite`ye bağlanıp faydalanabilirsiniz. Mükemmel Konum ve cezbeden bir yer: Londra`nın merkezinden sadece 30 dakika uzaklıkta, uluslar arası havalimanlarına kolaylıkla ulaşılabilecek mesafede, güvenli ve konforlu kampusu ile, University of Hertfordshire çekici bir ortam yaratmıştır. 

Endüstri katkıları ile geliştirilen programlar, devam etmekte olan projeler ve stajlar, işverenlere proje takımlarına takviye olacak uygun mezunları bulmada yardımcı olma gibi faaliyetleri vardır.

http://www.herts.ac.uk/

 

 

 

35-University of Hull 

Hull Üniversitesi , Yorkshire’ın East Riding şehrinde bulunan Hull’da 1927 yılında kurulmuş bir İngiliz üniversitesidir. Küçük kampusu Scarborough yakınlarında iken ana kampus şehrin kuzey batısında Cottingham Road’da bulunmaktadır. Ana kampus aynı zamanda York Üniversitesi’nin ortak girişimiyle Hull York Tıp Okulu’na da ev sahipliği yapmaktadır. Hull Üniversitesi kampusu demir yolları , otobüs ve taksi hizmetleri ile bağlantılıdır ve şehir merkezine yakındır. Londra ve Edinburgh’dan yalnızca 200 mil , Manchester’dan 100 mil ve Leeds ve York’tan yalnızca karayolu ile 1 saat uzaklıktadır. Şehir aynı zamanda Humberside Uluslararası Havaalanı, Hull limanından Rotterdam ve Zeebrugge’ye giden P&Q Feribotu ile Avrupa’ya deniz ve hava ulaşımına da sahiptir. 

Üniversitenin Hull kampüsü Humber Estuary’nin kuzey kıyısında bulunmaktadır ve tepelerin güzel kırları ile çevrilidir. Hull galeriler , müzeler , konserler , tiyatro , sinema ve festivaller ,ek olarak cadde ve butik alışveriş yerleriyle tarih ve kültür sunar. Diğer İngiltere şehirlerinden daha ucuz yaşama maliyetleriyle ve canlı üniversite atmosferiyle Hull öğrencilik yıllarınızı geçireceğiniz mükemmel bir yerdir. 

Hull Üniversitesi , kampus içi veya dışında , üniversitede gelenekselden moderne kadar seçebileceğiniz birçok konaklama seçeneğine sahiptir. Üniversite , paylaşımlı evlerden özel paylaşımlı evlere ve mutfaklı dairelere kadar konaklama imkanı sunmaktadır.

http://www2.hull.ac.uk/

 

 

 

36-Keele University 

İngiltere`nin kalbinde bulunan Keele Üniversitesi yükseköğretime olan heyecan verici yaklaşımı, güzel kampüsü ve mükemmel öğrenci hayatı ile ünlüdür. 1949 yılında kurulan Keele destekleyici ve güvenli bir ortamda yüksek kalitede lisans ve lisansüstü eğitimi sunar. Ferah ve huzurlu kampüsü eğitiminize konsantre olmanız için mükemmel bir yerdir. Londra’ya mesafesi 2 saatten azdır. Keele Üniversitesi öğrenci sayısı açısından en küçük üniversitelerden biridir.Bu yüzden orjinal ve gerçek dost canlısı bir topluluğa sahiptir. Üniversite uluslararası tanınan bir modern eğitimini, uluslararası araştırmada üne sahip uzmanlar tarafından sunar.

“Keele University” ve “Study Group” işbirliğiyle kurulan Keele University International Study Centre (ISC), dünyanın dört bir yanındaki eğitim sistemleri ile İngiliz eğitim sisteminin arasındaki açığı kapatmak için lisans ve yüksek lisans programlarına hazırlık kursları sağlamaktadır. Okulun verdiği kurslar arasında yer alan “International Year One” programını başarıyla bitiren öğrenciler doğrudan çoğu lisans bölümünün 2. senesinden devam ederler. Pre- Masters programı ise yüksek öğrenim için iyi bir başlangıçtır. Öğrencilerin gelişimi düzenli aralıkta izlenir. İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrencilere bu programların başlangıcında yarım dönem İngilizce dersleri verilir. Her öğrencinin üniversitede öğretim üyesi olan özel bir danışmanı vardır. Bu danışman öğrencinin üniversite ve bölümler hakkında merak ettiklerini açıklar, kendisine en uygun bölümü seçmesine yardımcı olur. Hazırlık yılı öğrencilerinin, kampüsün merkezinde yer alan kütüphane ve bilgisayar laboratuarlarını kullanma imkanları vardır. İngiltere’deki en güzel kampüslerden birine sahip olan okul, yemyeşil atmosferi ve kendine özgü gölüyle öğrencileri bu güzel ortamda eğitim görmeye davet ediyor.

Keele Üniversitesi, Staffordshire’da merkezi bir konuma sahiptir. Manchester ve Birmingham’a 1 saat; Londra’ya 2 saat uzaklıktadır. Ayrıca kampüsten şehir merkezine düzenli otobüs seferleri bulunmaktadır.

http://www.keele.ac.uk/

 

 

 

37-Plymouth University 

Plymouth Üniversitesi, Plymouth şehir merkezinde bulunmaktadır. Deniz kenarında kurulu olan bu şehir, deniz ve doğayla iç içedir. Kaliteli eğitim ve kaliteli yaşam standardı arayan öğrenciler için ideal olan bu bölge ülkenin diğer şehirlerine göre çok daha ekonomik ve eğlenceli bir yaşam sunar. Deniz sporları ile ünlü olan bölge öğrencisine yüzme, sörf, su kayağı, rüzgâr sörfü gibi sporları gerçekleştirme imkânı sağlar. Ülke genelinde en modern üç üniversiteden biri olarak gösterilen Plymouth Üniversitesi`nin eğitim tarihi 1862 yıllarına dayanır.

30.000 den fazla öğrencisi olan üniversite, 3000 öğretim görevlisine sahiptir. 2001 yılında yapılan RAE verilerine göre üniversitenin Psikoloji, Bilgisayar Bilimi ve Tarih bölümleri ülke genelinde ilk beşte yer almayı başarmıştır.  Excellent olarak değerlendirilen diğer bölümleri ise İnşaat, Elektrik, Deniz ve Makine Mühendisliği, Çevre Bilimleri, Coğrafya ve Sosyoloji bölümleridir. Lojistik ve Shipping Management bölümleri ülke genelinde bir numaradır. Üniversite aynı zamanda İngiltere`nin güney batısındaki hemşire ve sağlık görevlilerinin eğitiminden sorumludur.

Üniversitenin, Plymouth, Exeter ve Exmouth da olmak üzere üç tane ana kampüsü vardır. Exeter Kampüs; Güzel Sanatlar Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Peninsula Tıp Fakültesi`ni bünyesinde barındırır. Exmouth Kampüs: Eğitim Fakültesini bünyesinde barındırır. Plymouth Kampüs: Sağlık Bilimleri, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Teknoloji Bilimleri ve İşletme Fakültesini bünyesinde barındırır.  Öğrencisine kalacak yer temin eden üniversite Plymouth kampüsünde eğitim gören öğrenciler için 750 tane en-suit oda ve 800 tane standart oda imkânı sunmaktadır. Öğrenci yurtlarının bulunduğu alan dersliklere, kütüphaneye ve bilgisayar laboratuarlarına yürüme mesafesindedir.

https://www.plymouth.ac.uk/

 

 

 

38-University of Stirling 

Üniversitemiz 1967 de kuruldu, bu yıl 40 ıncı yılını kutluyor. Üniversitemiz eğitim ve araştırmada güçlü bir temele sahip. Öğrencilerine özgün, esnek, yaygın öğrenme fırsatları sağlar. İskoçya nın merkezinin tam kalbinde yer alır. Master ve lisans öğrencilerine sanat, işletme, sosyal bilimler ve doğa bilimleri alanlarında programlar sunar. Üniversitemizde yakın zamanda yapılan bir araştırma, araştırma alanında yüzde 54 olan 5 kalite derecesine ve yüzde 86 olan 4 ve üzeri kalite derecesine sahip olduğumuzu ortaya çıkardı. Eğitim kalitesi açısından mükemmellik ve yüksek tatmin düzeyimiz yüzde 95.

Stirling Üniversitesi araştırma ve eğitim alanında ün kazanmış bir üniversitedir. Avrupa’nın en göz alıcı kampüslerinden birine sahiptir. Üniversitenin Bellerbys Koleji ile yaptığı anlaşma çerçevesinde sunulan Lisans Sertifikası Programı, lise öğrenimlerini tamamlamış uluslararası öğrencilere yoğun ve disiplinli bir ders yüküyle onları 2. sınıf seviyesinde seçecekleri lisans programına hazırlar. İngilizce eğitimi ve temel dersler dışında, seçilmesi planlanan lisans alanına göre alan dersleri de verilmektedir. Program kampüsün merkezindeki Uluslararası Çalışma Merkezi (ISC)’nde gerçekleşmektedir. Burada üniversitedeki yaşantının da bir parçası olacak, öğrenci klüplerinden spor tesislerine dek birçok etkinlikten faydalanma şansı bulacaksınız. 

Stirling şehri 50,000 nüfuslu ve İskoçya nin merkezinde bulunuyor. Edinburgh ve Glasgow havalanlarına 1 saatten daha az mesafede.

 

http://www.stir.ac.uk/

 

 

 

 

39-University of Surrey 

Londra’nın güneyindeki Guildhall bölgesinde yer alan University of Surrey, uluslararası bilim arenasında; kampüsündeki Uzay Araştırmaları Biriminde yer alan uydu merkezi ile tanınır. Araştırma ve eğitim sıralamalarında, özellikle İş İdaresi, Yöneticilik, Mühendislik ve Turizm dallarında yüksek sıralarda yer alan Surrey Üniversitesi’nin ayırtedici özellikleri arasında; öğrenci girişimciliğini desteklemek, (Örneğin Uzay Araştırma Merkezi öğrencilerin yürüttüğü bir PhD projesi kapsamında kurulmuştur ve aktif olarak faaliyettedir) İngiltere’de mezunları en çok aranılan ve en kısa sürede iş bulan okullardan olmak ve 2700 uluslararası öğrenciye eğitim vermek sayılabilir. 

Sıradışı akademik programları arasında Türkçe dil bilimi çalışmaları da bulunan Surrey, 12.000 öğrencinin eğitim gördüğü, merkezinde büyük bir göl olan modern ve güzel kampüsünde, yurtları, bilgisayar merkezleri, kütüphaneleri, restaurant, cafeleri, öğrenci marketleri, spor salonları ile akademik dönem boyunca canlı bir öğrenci hayatı yaşama fırsatı sunar. Üniversite, tüm uluslararası öğrencilere (3 senelik üniversite eğitimi gören öğrenciler da dahil olmak üzere) programları boyunca kampüslerinde yurtta konaklama garantisi vermektedir. 

Surrey’de eğitim verilen konular arasında Muhasebe ve Finansal Yöneticilik, MBA (AMBA), Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Biokimya, İş İdaresi, Kimya Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Yaratıcı Müzik Teknolojileri, Suç Bilimleri ve Sosyoloji, Kültürel Bilimler, Ekonomi, Elektronik Mühendisliği, Film Çalışmaları, Dans, Beslenme Bilimi, Beşeri Bilimler; Hukuk, Matematik, Medya, Müzik, Hemşirelik, Fizik, Politika, Uzay Bilmileri ve Turizm yer alır. İşletme okulu, AMBA (the Association of MBAs), AACSB (the Association to Advance Collegiate Schools of Business) ve UNWTO (the United Nations World Travel Organization) olmak üzere uluslararası 3 farklı merkezden aynı anda akreditasyon alma hakkı kazanan tek İngiliz üniversitesidir.

http://www.surrey.ac.uk/

 

 

 

40-Aston University

1895 yılında kurulmuş ve 1966’dan sonra üniversite olarak hizmet vermeye başlamış olan Aston University, dünya standartlarındaki eğitim kalitesi ve endüstri, hükümet, ticaretle kurduğu güçlü bağ ile araştırma alanında öncü bir üniversite olmuştur. Aston University, Avrupa’nın en canlı ve en cana yakın kentlerinden biri olan Birmingham şehrinde kurulmuş olup, 50,000’in üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Britanya’nın ikinci büyük şehri olan Birmingham, özellikle son yıllarda eğlence, iş, alışveriş, endüstri ve spor alanlarında uluslararası platformda kendini lider konuma getirmeyi başarmıştır. 

Şehir merkezi; göz alıcı meydanlar, modern alışveriş pasajları, çeşitli barlar, kulüpler - restoranlar, sanat müzeleri, tiyatrolar ve sanat galerileriyle gerçek bir Dünya Şehridir. Samimi ve güvenli bir kampüse sahip olan Aston Üniversitesi; akademik, sosyal ve yerleşim imkânlarını içinde barındırmaktadır.  

 2010 İyi Üniversiteler Rehberi tarafından İngiltere`deki en iyi 12. üniversite seçilerek, İngiltere`nin elit üniversiteleri arasındaki yerini garantilemiş bulunmaktadır.  Aynı zamanda mezunlarının iyi işler bulmasına da büyük ölçüde yardım etmektedirler. Mezunlar, mezuniyetlerinden sonraki altı ay içerisinde iş bulabilmekte ve bu da ulusal ortalamanın %71’ine denk gelmektedir.

http://www1.aston.ac.uk/

 

 

 

41-Heriot-Watt University 

1821 yilina dayanan geçmisi ile Heriot-Watt Üniversitesi, dünya standartlarinda egitimi ve pratik, öncü bir arastirma için kurdugu itibar ile, is ve endüstri için Ingiltere’deki en iyi üniversitelerden biri haline gelmistir.Biz, aktif olarak mezun arayan isverenler tarafindan en tercih edilen, en iyi derecede kaliteli egitimle bilinen, canli, ileriye dönük bir üniversiteyiz.Heriot-Watt ayni zamanda essiz bir uluslararasi ülke varligi ile Iskoçya’nin en uluslararasi üniversitedir. Biz, dünya çapinda 150 ülkede 11.800 ögrenciye lisans programlari sunmakta olup Dubai’de bir kampüsümüz bulunmakta ve Iskoçya’nin en büyük uluslararasi ögrenci grubuna sahipiz.Bizim ekibimiz kendilerini sürekli iyilestirme ve gelistirmeye adamislardir. Bizim odagimiz is, endüstri ve toplumun degisen ihtiyaçlarina yanit ve 21. yüzyilin küresel sorunlarina çözümler bulmaktir.Amacimiz dünyada bir fark yaratabilecek liderleri ve düsünürlerin nesil üretmektir.

Enerji, çevre ve iklim degisikligi, risk ve modelleme, altyapi ve ulasim gibi çesitli alanlarda zaten öncülük ediyoruz.Heriot-Watt’da biz inovasyon ve liderlik besleyen bir ortam yarattik. Bizim arastirmacilarimiz, personel ve ögrencilerimiz kendi potansiyellerinin farkina varmalari gereken ortama sahiptirler ve kendi emellerini gelistirebilirler.Biz üniversite olarak atmosferi ve kararli bir akademisyenler toplulugu ile motivasyonu yüksek ögrenciler yetistirmekte amacinda olan entegre ögretim ve arastirma yaklasimimizla gurur duyuyoruz. Bizim kariyerdeki hedefimiz sonuçlar sunar ve biz yeni mezunlarda ki istihdam için mükemmel bir üne sahibiz.

http://www.hw.ac.uk/

 

 

 

42-University of Kent 

Birleşik Krallığın Avrupa Üniversitesi olarak adlandırılan Kent, İngiltere’nin güneyinde İngiliz edebiyatının doğduğu ve dünyanın ikinci büyük katedralinin bulunduğu Canterbury şehrinde yer almaktadır. Brüksel dahil olmak üzere 4 kampüste eğitim veren Kent Üniversitesi, öğrencilerine eğitimlerini uluslararası boyutta devam ettirme fırsatı sunmaktadır. Londra’ya 1.40 dakika tren masefesinde ve Folkestone`da bulunan Eurostar terminaline 30 dakika mesafede bulunan Kent, İngiltere’nin Avrupa’ya en yakın üniversitesidir; Canterbury kampüsündeki öğrencilere şehire yürüyüş mesafesinde olan güzel kampüsündeki konaklama, spor ve sanat ve kültürel (sineması ve tiyatrosu) faaliyetleri ile güvenli ve eğlenceli bir eğitim hayatı sunar. 

Mezunlarının BBC, IBM, Microsoft, PWC, KPMG, BMW, Channel 4, HSBC gibi şirketlerde görev yaptığı Kent Üniversitesi, başarılı uluslararası öğrencilere eğitimlerine destek olmak için çeşitli burs imkanları da sağlamaktadır. Pek çok lisans programına; endüstriyel ara yıl olarak çalışma devresini de dahil eden Kent’de yer alan akademik bölümler arasında Antropoloji, İngiliz Edebiyatı, Sanat, Film, Finans, İş İdaresi, Yöneticilik, Bigl İletişim, Bilgisayar, Krimonoloji, Kültürel Çalışmalar, Ekonomi, Avrupa Çlaışmaları, Mimarlık, İç Dizayn, Uluslar arası İlişkiler, Politika, Sağlık Bilimleri, Hukuk gibi konular yer almaktadır. 2007`de yapılan National Student Survey sonuçlarına göre Kent Üniversitesi uluslararası öğrenciler tarafından İngiltere`nin en iyi ilk 10 üniversitesi arasında seçildi. Yapılan değerlendirme ardından Kent Üniversitesi`nin son sınıf lisans öğrencilerinin yüzde 89`u eğitimlerinden oldukça memnun çıktı.

 İngiltere ve Fransa arasında ilk akademik işbirliğini de oluşturmuş olan Kent’in 4 tane Fransız üniversite ile ortak yürüttüğü programlar vardır. Bunun yanısıra Kent Üniversitesince verilen pek çok lisans derecesi mezunlarına profesyonel yeterlilik sınavlarında imtiyaz sağlar.

http://www.kent.ac.uk/

 

 

 

43-Liverpool John Moores University

Kökeni 1823`de Liverpool`da kurulan makinist çıraklara ileri ve yüksek eğitim sağlamak için kurulan bir enstütü olan Liverpool Mechanics School of Arts`dir. 19. ve 20. yüzyılın ilk yarısına kadar Liverpool şehri yerel idaresi uygulamalı bilimler ve pratik vokasyonel alanlarda yüksek eğitim sağlayan birkaç kolej kurmuştur. Bunlar 1970`de yeni bir statü ile birleştirilerek üniversite yüksek eğitimi sağlayan Liverpool Politeknik`i oluşturmuştur. 1992`de çıkarılan yeni bir kanunla İngiltere`de bulunan politekniklere üniversite ünvanı verilmiş ve Liverpool Politeknik Liverpool`lu 20.yüzyılda çok tanınmış bir işadamı olan John Moores anısına Liverpool John Moores Üniversitesi adını almıştır.Şu anda Liverpool John Moores Üniversitesi`nin 1095 öğretim üyesi, yaklaşık 20.270 lisans (undergraduate) öğrencisi ve 4.100 yüksek lisans (postgraduate) öğrencisi bulunmaktadır.

Üniversite Şansölyesi tanınmış bir Rock müzisiyeni olan Brian May`dir. Üniversite`nin stratejik ve günlük idarecisi Rektör (Vice-Chancellor) Prof. Nigel Weatherill`dir

http://www.ljmu.ac.uk/

 

 

 

44-University of Strathclyde 

Strathclyde Üniversitesi 1796 yılında kurulmuş çok eski ve köklü bir universitedir, aynı zamanda İskoçya’nın üçüncü en büyük üniversitesidir. Başarı düzeyi yüksek ve yine İskoçya’nın en büyük mühendislik fakültesine sahiptir. Sosyal aktiviteler açısından zengindir ve modern binalara sahiptir. Araştırma üniversitesi kimliğine sahip bir okul olan Strathclyde, 2012 senesinde Times Higher Education tarafından yılın üniversitesi ödülünü almıştır. Lisans programları giriş şartları bakımından bütün Britanya genelinde 15. sıra gibi önemli bir yere sahiptir. (2014 League Table sıralamasına göre).

Strathclyde Üniversitesi, büyük çoğunluğu Glasgow merkezinde veya merkeze yakın yaşayan 15.000’den fazla lisans öğrencisine sahiptir. Yaklaşık 4.000 öğrencinin ek iş deneyimi ile olgunlaşmış ve yaklaşık % 10’u yurtdışından gelerek eğitim görmektedir. 7,000 `den fazla öğrenci lisansüstü çalışma eğitimi almaktadır ve yaklaşık 45.000 öğrenci yarı zamanlı eğitim görmektedir.Strathclyde Üniversitesi’nde dörtte birinden daha fazlası yurtdışı merkezli olmak üzere 113.000 öğrenci ile büyük bir mezunlar topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır.

Strathclyde Üniversitesi, 100`den fazla ülke ve farklı niteliklerde 15.000 `den fazla öğrenciyi çekmektedir. Uluslararası öğrenciler niteliklerinin Strathclyde Üniversitesi için kabul edilebilir olup olmadığını görmek için yerel British Council ofisine ulaşabilirler. Uluslararası Hazırlık Programı İskoçya- önceki okul nitelikleri bir giriş yeterliliği olarak İngiltere üniversiteleri tarafından kabul edilmezse IFPS uluslararası öğrenciler için mevcuttur. Yüksek lisans eğitimi için öğrencinin üniversitesinden birinci derece 3.0 veya daha fazla bir not ortalaması ve uygun bir düzeyde İngilizce istenmektedir. 

Uluslararası Öğrenci Kulübü akademik yıl boyunca haftada bir kere toplanır ve rahat bir ortamda öğrencilerin buluşması ve birbirlerini tanıması için bir forum sağlar. İskoçya içinde günlük ve hafta sonu turları , uluslararası akşam yemeği etkinlikleri, tiyatro ve müzik konserlerine geziler dahil birçok sosyal aktivite planlanmaktadır. Çarşamba günleri yapılan haftalık uluslararası toplantılar uluslararası öğrencilerin buluşması ve değerli kişilerle tanışması için mükemmel bir olanak sağlamaktadır

http://www.strath.ac.uk/

 

 

 

45-Swansea University 

Ülkenin sayılı okullarından olan University of Swansea, 1920 yılında kurulmuş olup, University of Wales sistemine bağlı 6 okuldan birisidir. 2005 yılında Britanya genelinde öğrenci memnuniyeti en yüksek okul seçilen University of Swansea’de 10 ana fakültede, 44 ayrı departmanda 500 civarında lisans ve 130 kadar da yüksek lisans programı sunulmaktadır.Londra`ya 192 mil uzaklıkta olan üniversite (trenle yaklaşık 3 saat), Galler`in başkenti Cardiff`e de bir saatten az bir mesafededir. Okul şehir ile deniz arasında çok güzel bir bölgede bulunmaktadır.Swansea üniversitesinin olimpik yüzme havuzu, tenis kortu, basketbol sahası gibi modern spor tesisleri mevcuttur. Kampusün kalbinde Taliesin Art Centre bulunur. 

Bu sanat merkezinde amatör ve profesyonellerin yer aldığı çeşitli drama dans gösterileri, jazz ve diğer müzik konserleri yer alır. 365 kişilik oturma kapasiteli merkez hem öğrencileri hem de dışardan gelen misafirleri de ağırlamaktadır. Tam ortasında ise Egypt Center bulunur. Burada Mısırlılara ait antikalar saklanmaktadır. Mezunlarının yüzde 97.5`inin mezuniyetten sonraki 6 ay içinde işe giriyor olmaları Swansea Üniversitesi`nin prestijini artırmaktadır. Britanya`nın diğer şehirlerine göre ucuz bir yer olan Swansea`da kurulu üniversitenin 700 binden fazla kitap ve süreli yayının bulunduğu büyük bir kütüphanesi de mevcuttur.

Bilgisayar erişim imkanları bakımından ülkenin en iyi üniversitelerinden birisidir. Öğrenciler okuldan ödünç laptop alabilirler. Üniversite kütüphanesi akademik dönemler içinde gece 02’ye kadar açıktır. £20milyonluk spor köyü kampüse bitişik konumdadır ve tüm ekipmanlı 80 istasyonun bulunduğu UniGym kısmını da içermektedir. Spor Köyü ayrıca 50 metre büyüklüğündeki Galler Ulusal Havuzu’na evsahipliği yapmaktadır.

http://www.swansea.ac.uk/

 

 

 

46-University of Derby 

Derby Üniversitesi; İngiltere’nin kuzeyinde, Nottingham şehrine 30 dakika, Birmingham şehrine ise 1 saat uzaklıkta yer almaktadır. Sıcak karşılama, arkadaş canlısı bir ortam istiyorsanız, Derby sizin için doğru seçim. İngiltere’nin en güzel,  modern, güvenli ve arkadaş canlısı şehirlerinden biri olan Derby`deki kampüsüyle Derby Üniversitesi 20.000’nin üzerinde 100 farklı ülkeden öğrenciye eğitim vermektedir. Yeni yapılanmayla birlikte sosyal imkânlarını genişleten Üniversite, aynı zamanda güvenli kampüslere sahiptir. Derby ve Buxton da olmak üzere 2 kampüsü vardır.

Derby de bulunan bazı fakültelere bakarsak; Art and Design, Humanities, Technology, Computing, Business, Law and Criminology, Education, Health Sciences, Social Care. Devonshire Campus, Buxton da ise; Beauty and Spa, Businesss, Catering and Hospitality, Computing and IT, Education and Childcare, Hairdressing, Health and Social Care, Travel and Tourism.

Kafe, restoran, müze, kulüp ve alışveriş seçeneklerinin yanında modern ve güvenli bir şehirde bulunması üniversiteyi daha da popüler kılmıştır. Derby üniversitesi, psikoloji, terapi teknikleri, hukuk, işletme, sanat ve tasarım gibi alanlarda dünyada saygın bir yere sahiptir. Üniversite’de öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri part-time ve short courses’lar mevcuttur. Derby Üniversitesi’nde, hemen her alt dalda lisans, lisans tamamlama ve yüksek lisans programları sunulmaktadır.

http://www.derby.ac.uk/

 

 

 

47-Birmingham City University

Birmingham şehri, Londra’dan sonra İngiltere’nin en kalabalık şehridir. Yaklaşık 965.000 nüfusu vardır. Şehir, gerek tarihi binaları, gerek gökdelenleri ve gerekse nüfusunun çeşitliliği ile İngiltere’nin en kozmopolit şehirlerinden biridir. Sanayi Devrimi’nin başlangıç yerleri arasında bulunan  Birmingham üretim yelpazesi en geniş şehirlerindendir. Üretim ‘de otomobilden çikolataya kadar aklınıza gelebilecek pek çok alana bu şehirde rastlamak mümkündür. Ayrıca üniversite sayısına paralel olarak öğrenci potansiyeli de yüksek bir şehirdir. Londra’ya trenle 1,5 saatte ulaşılan Birmingham büyük şehir yaşantısından uzak kalmak istemeyen ama Londra’dan daha ekonomik bir şehir arayanlar için ideal bir yerdir. Birmigham Havaalanı, şehir merkezine otobüsle yaklaşık 45 dakika mesafede bulunmkatadır.

1992’de University of Central England, 2007 yılında Birmingham City University olmuştur. Ortalama 25,000 öğrencisi vardır. Bunun yaklaşık 2000’i Uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır. Üniversitenin sekiz kampüsü vardır. Bunlar; City North, City Centre Campus at Millenium Point; City South Campus, Gosta Green; Birmingham Conservatoire; School of Art – Margaret Street; School of Art – Bournville; School of Jewellery Üniversite kampüsleri ile şehir merkezlerinde otobüs servisleriyle ulaşım sağlanmaktadır.’dir.

http://www.bcu.ac.uk/

 

 

 

48 -  University of Huddersfield 

Öncelikle Huddersfield Universitesi kesinlikle mezunu olmaktan gurur duyacağınız, çok kaliteli bir okuldur. Kuruluşu 1800’lü yıllara dayanmaktadır. Hocaların hepsi kendi akademik alanlarında ülkede söz sahibi insanlardır. Buna ragmen hiçbir yardımdan kesinlikle kacınmazlar ve size her zaman bir e-mail kadar uzaktadırlar. Akademik açıdan bakıldığında kesinlikle tatmin olacağınızı size bir bu köklü okulun mezunu olarak garanti edebilirim. Zira aşağıda bahsedicegim sosyal olanakların yanı sıra, okulumun ne kadar renkli bir okul oldugunu rektörümüze bakıpta anlıyabilirsiniz. Kendisini Star Trek filmindende hatırlıyabilceğiniz Patrick Stewart, Huddersfield Universitesinin rektörüdür:)

Universitenin basketbol takımında oynadığımdan hemen hemen bütün üniversitlerin kampüslerini görme şansına eriştim. Ancak Huddersfield Universitesi’nin kampüsü gercekten az rastlanıcak türde bir kampüstür. Kasaba diger İngiliz kasabalarına gore oldukca ucuzdur ki bu ögrenci yasamını oldukca kolaylastırır. Huddersfield kasabasının tam ortasında yer almasının yanı sıra, kendine ait cok geniş sportif alanlarında sporunuzu yapabilir, akşamları 4 sene once açılmış olan öğrenci merkezinde arkadaşlarınızla buluşup stres atabilirsiniz. Okulun 100’den fazla kültürel birliğinden birine üye olup, çeşitli münazaralarda kendinizi ifade etme şansına erişebilirsiniz.

http://www.hud.ac.uk/

 

 

 

49-University of Arts London 

Londra Sanat Üniversitesi – Londra içinde yer alan Kolej, kendi toplumlarinin merkezinde yer aliyor. Çizim ve yerel kültüre katkida bulunan okul, hepsi büyük Üniversitesi kaynaklari ve genis sanat toplulugu tarafindan desteklenen çalisma için siki sikiya ve konuksever ortamlarla beslenmektedir. Kolej, 20.000 Üniversite ögrencisine vakif, lisansüstü ve lisans arastirmalari için tüm seviyelerde kurslarini çesitli bir yelpazede sunuyor. Üniversitenin 1.228 ögretim elemani, aktif profesyoneli, sanatçilari, uygulayicilari, tasarimcilari, elestirmenler ve kuramcilari ile, tarihsel ve teorik analizinin yani sira yaratici ve deneysel uygulamalara açiktir. Zengin bir ögrenci grubu kombinasyonu, üstün arastirma ve yüksek deneyimli kadrosu ile Üniversitesite, ögrenciler için essiz ve çok yönlü bir ögrenme deneyimi yaratiyor.

http://www.arts.ac.uk/

 

 

 

50-London Southbank University

Üniversite eğitiminiz yaşamınızdaki en heyecanlı ve ilham verici dönemlerden biridir. LSBU’da sizlere yüksek  seviyede öğrenim desteği ve eğitim, esnek bir müfredat ve teşvik edici bir ortam sağlayacağız. Öğrencilerimizin tüm potansiyellerini kullanabilmesi için çeşitlilik, beceri zenginliği ve yaratıcılığı teşvik ediyoruz. İşletme ve Muhasebeden Hukuk, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Tasarım ve Mühendislik ve Bilim ve Teknolojiye kadar pek çok alanda 100 yıldan uzun bir süredir öğrencilerimizin gelecekteki iş verilebilirliklerine yoğunlaşarak eğitim veriyoruz. Ayrıca öğrencilerimizin en iyi tesislerden yararlanması için Kampüsümüze milyonluk yatırımlar yapıyoruz.

 LSBU İngiltere’de mezunların başlangıç maaşları arasında en iyi 7. konumdadır. Londra, Avrupa’nın finans başkentidir ve dünyanın önde gelen finans ve iş merkezlerinden biridir. Pek çok LSBU öğrencisi eğitim kursları süresince kendileri için faydalı olabilecek iş deneyimi edinme fırsatına da sahip olacaktır. LSBU, mezunların başlangıç maaşları konusunda İngiltere’deki tüm üniversiteler arasında en iyi 7. üniversitedir.

Dünyanın en muhteşem şehirlerinden biri olan Londra’nın göbeğinde eğitim imkanına sahip olacaksınız. London South Bank Üniversitesi (LSBU) dünyanın en muhteşem şehirlerinden biri olan Londra’nın göbeğinde yer almaktadır. 7,5 milyonun üzerinde nüfusu, 100'den fazla farklı milliyetten gelen insanı, 300'ün üzerinde dili, 600 adet ruhsatlı restoranı, yüzlerce müzesi, tiyatrosu ve sanat galerisi, birinci ligde oynayan beş futbol takımı ve daha pek çok ilgi çekici özelliği ile Londra’da herkese hitap eden bir şeyler bulmak mümkündür. Londra’nın 2012 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmak üzere seçilmiş olması şaşırtıcı değildir!

http://www.arts.ac.uk/

 

 

 

51-City University London

City University Londra Londra, Birleşik Krallık`ta konumlanmış bir devlet araştırma üniversitesidir. 1894`de "Northampton Institute" olarak fen ve sanatlar üzerinde araştırma ve öğretim yapmak üzere kurulmuştur. II. Dünya Savaşı`ndan sonra 1957de "Northampton College of Advanced Technology (Northamptom CAT)" olarak teknoloji ve fen üzerinde üniversite eğitimi ve araştırma için yeniden kurumlaştırılmış ve 1966da bütün "CAT" statülü kurumlarla birlikte Kraliyet Berati ile üniversite statüsü verilmiştir ve ismini "City University London"`a çevirmiştir.

İngiltere`de yapılan piyasa araştırmalarına göre üniversite mezunlarının istihdamı ve kazandıkları ilk maaşlar itibariyle yapılan sıralamalarda bu üniversite yüksek sıraları tutmuştur. City University resmi belgelerine göre üniversitenin stratejik misyonunun "Londra`da iş idarecileri için ve profesyonel meslekler için eğitim, araştırma ve bilgi aktarımında başta gelmektir" olduğu ifade edilmektedir. İngiltere`nin araştırmaya büyük fonlar ayıran üniversiteler arasındadır.

Üniversitenin ana kampüsü Londra`nın Islington semtinde Northampton Square meydanında olmakla beraber üniversitenin kısımları şehrin içine yayılmışlardır. Üniversite Şansölyesi resmi sıfatıyla tarihsel "Londra Şehri (City of London)`nin Lord Mayor (Belediye Başkanı) olan kişidir. Fakat üniversitenin günlük idaresi Ingilizce "Vice-Chancellor (Yar-Şansolye)" sıfatıyla bilinen, Turk üniversitelerindeki Rektör görevini yapan bir akademik kişidir ve günümüzde bu görevi Profesör Paul Curran yapmaktadır.

https://www.city.ac.uk/

 

 

 

52-Coventry University 

Coventry Üniversitesi , İngiltere Coventry’de 1992 sonrası bir üniversitedir. 1992 Yükseköğretim Kanunu Hükümleri uyarınca  enstitünün adı Coventry Polytechnic’ten Coventry Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. Ancak kökleri Coventry Tasarım Koleji ile 1843’e kadar izlenebilmektedir. Times Good University derecelendirmesinde 84.sırada yer almıştır. Üniversite  , afet yönetimi programı sunan İngiltere’deki ilk enstitüdür. 

Öğrenci olarak İngiltere’ye gelmek  yeni bir dünyanın , birçok olanağın , unutamayacağınız anların ve hayatınızı değiştirecek deneyimlerin kapısını açar. Uluslararası ofis bunların farkına varmanız konusunda size yardımcı olmak için bulunmaktadır.  Sorularınıza cevap verecek , başvurularınızın kabul kararını alacak ve bu işlemlerde sizi destekleyeceğiz.Uluslararası ekibimiz yurtdışında yaşama ve eğitim alma deneyimine sahip birçok dili konuşabilen kişilerden oluşmaktadır.

Coventry’de üniversitenin ayarladığı ev ve yurtlar , özel yurtlar ,evler ve daireler gibi birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Üniversite konaklamasında yaşamak yeni arkadaşlıklar kurmak için en mükemmel yoldur. Birçok öğrencimiz için bu evlerinden ilk ayrılışları olacaktır ve biz bunu en kolay şekilde yaşamaları için mümkün olan tüm desteği sağlayacağız. 

http://www.coventry.ac.uk/

 

 

 

53-University of Lincoln 

Lincoln , İngiltere’nin merkezinde yer almaktadır , başlangıçta sosyal bilimlere konsantre olmuştur fakat şimdi geniş bir yelpazede kurslar sunmaktadır. Üniversite , Lincoln ve yakınında 8000’den fazla öğrenciye sahiptir. Olağanüstü hizmet için Charter Mark kazanan ilk üniversite olmuştur. Lincoln Üniversitesi , öğrencileri havaalanından alıp konaklayacakları yerle götüren özel bir karşılama hizmeti sunmaktadır. Bu aynı zamanda dil kursları , banka ve sağlık hizmetleri ve seyahat veya geziler hakkında yardım sağlayan , öğrencileri İngiltere’ye alıştırmaya yönelik bir programdır.

Kampuste veya şehir merkezine yürüme mesafesinde olan öğrenci köyü , çoğunluğu süit banyo ve tuvalet ile toplamda 1037 mobilyalı tek kişilik oda ve 17 mutfaklı apartman sunmaktadır. Tüm odalar lavabo ile donatılmıştır.Her dairede fırın , buzdolabı , mikrodalga, ketle , ütü , ütü masası , süpürge , paspas ve kova ile donatılmış mutfak/yemek odası bulunmaktadır.  Konaklama öğrencileri için paralı çamaşırhane kampüste bulunmaktadır. 

Öğrenci köyü kolay erişilebilir bir yerdedir ve üniversite öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda konaklama tahsis etmektedir. Öğrenci hizmetlerinin bir parçası olarak üniversite , öğrencilere danışmanlık ve destek sağlayan Öğrenci Engelli Hizmeti’ne sahiptir. Lincoln kasabaları Hull , Holbeach ve Rİseholme , Londra’yı Edinburgh’a bağlayan A1 motor yolu boyunca İngiltere’nin merkezinde yer almaktadır. Lincoln , 120000’den fazla nüfusu ile bir katedral şehridir.

https://www.lincoln.ac.uk/home/

 

 

 

54-University of Chester 

University of Chester, 1839 yılında, 19 yüzyılın önde gelen başbakanlarından ve aynı zamanda Canterbury eski Başpiskoposu William Gladstone tarafından kurulmuştur. Günümüzde ise 50 farklı ülkeden gelen 16000 öğrencisiyle gelişime ve teknolojiye açık yapısını sürdürmektedir. Chester şehrinde bulunan University of Chester, İngiltere’nin önde gelen şehirlerine yakınlığı ile de bilinmektedir. Manchester ve Liverpool’a bir saat uzaklıkta bulunan University of Chester, öğrencilerine 100’den fazla lisans, lisansüstü ve doktora program seçenekleri sunmaktadır.

Chester’ın şehir olarak son derece güvenli ve tarihi bir dokuya sahip olması.Üniversite bünyesinde yürütülen araştırma projelerinin, büyük bir kısmının, 2008 Research Assessment Exercise (Araştırma Değerlendirme Çalışmaları) sonuçlarına göre uluslararası geçerliliği bulunduğu kanıtlanmıştır.University of Chester’da verilen programlardan bazıları, başka üniversitelerin aynı programlarıyla kıyaslandığında, bazı meslek dalları için gerekli eğitim sıralamalarının yer aldığı gazetelerde üst sıralarda gelmeke ve kalitesiyle ciddi anlamda diğerlerinden ayrılmaktadır.      Sunday Times’ın 2012’deki verilerine göre University of Chester, yaşam ve okul masrafları açısından en makul üçüncü üniversite olarak gösterilmiştir. Ayrıca üniversite bünyesinde çok çeşitli burs imkanları da bulunmaktadır.

University of Chester aynı zamanda staja dayalı (work-based learning) eğitim sistemiyle de üne sahiptir. Lisans öğrencilerinin çoğu, ikinci senelerinde yerel, ulusal ya da uluslararası kuruluşlarda 5 hafta boyunca staj yaparlar.

http://www.chester.ac.uk/ 

 

 

 

55 – University of Portsmouth 

Amacımız, öğrencilerimize iş hayatına dair, bilgileri ve becerilerine göre deneyim kazandırmaktır. Mezunlarımızın her biri kendini geliştirir ve işverenler tarafından fark edilirler.2011 de %85’i okul öğrencisi olan Uluslar Arası Öğrenci Birliği (NSS), öğrencilerinin verilen eğitimin kalitesinden çok memnun kaldığını belirtmiştir. Bunun %82 den fazlası farklı uluslardan oluşmaktadır. Bu sonuçlar Portsmounth Üniversitesinin bütün üniversiteler içinde genel olarak öğrencilerin beklentilerini karşıladığını gösterir.

Öğrencilerimiz istedikleri bilgileri çok hızlı öğrenir. Bunun sebebi sınıflarlardaki araç gereçlerin, laboratuarların ve ders salonlarının son kalite olması ve bu konuda sürekli yatırım yapılmasıdır. Kampüsün her yerinde sınırsız internet bağlantısı ve herkesin istediğinde kütüphanelere ulaşması sağlanmaktadır.Sadece sınıf dersleri, branş öğretmenleri sağlanmıyor. Sizin her türlü vize, uyum, İngilizce seviyeniz, konaklamanız, parasal durumunuz, sosyal yaşamınız, bilgisayar kullanımız, part-time iş imkanı, yabancı dil öğrenme gibi konularda da deneyimlerinizi arttırıyorlar. Bütün bu hizmetleri ücretsiz olup birebir ilgilenilerek gerçekleştirmektedirler.

İşverenler akademik sertifikadan çok sizin işle ilgili bilgi ve becerinizin ne olduğunu bilmek ister. Öğrencilerin yarısından çoğu profesyonel iş hayatında yardımcı olan kurslarda endüstri tanır sertifikaları almaktadır. Portsmouth Üniversitesindeki yapılan araştırmalar, son zamanlarda İngiltere’de yapılmışların arasında ‘Dünya Sınıfı’na ulaşmasını sağlamıştır (RAE 2008). Üç farklı alanda yapılan araştırmalar İngiltere’nin en iyi araştırma grubu olmasına neden olmuştur. Bunlar Uygulamalı Matematik, Sağlık İşleri ve Çalışmaları ve Avrupa Çalışmaları. Uygulamalı matematik alanında, çalışmanın %75 inin ‘uluslararası kusursuz ve dünyada öncü olacak’ adlandırılması ile ilk defa Portsmouth Cambridge, Durham ve Oxford a denk olmuştur.

http://www.port.ac.uk/

 

 

 

56-London School of Business and Finance

Londra Belgravia’da yer alan London School of Business And Finance (LSBF) hareketli ticari ve sosyal yaşamın merkezindedir. Avrupa’nın ilk finans merkezi olan bu güzel şehirde en kaliteli eğitimi alabilirsiniz. Benzersiz bir eğitim kurumu olan London School of Business and Finance, proaktif ve küresel pazar eğilimleriyle tutarlı bir biçimde geliştirilmiş uzmanlık programları sunmakta olup dünyanın her köşesindeki 140`ı aşkın ülkeden en kaliteli adayları çekmektedir. Uluslararası perspektifi göz önünde bulunduran LSBF, Lisans ve Lisansüstü dereceleri ile özel kariyer beklentilerinize göre bireysel olarak düzenlenebilen mesleki yeteneklerden oluşan bir portföy geliştirmiştir. London School of Business and Finance’in programlarının kalitesi hem teori hem de pratiği birleştirmesinden kaynaklanmaktadır. 

Her öğrencinin gizli bir potansiyeli olduğundan yola çıkarak kişiye özel yaklaşımlara önem veren ve eğitimini bu şekilde yönlendiren bir okuldur. Başarısının en önemli anahtarı ise alanında deneyimli eğitim kadrosudur. Lisans ve lisansüstü programların yanısıra profesyonellere yönelik kısa ve özel programlarda sunmaktadır. LSBF, dual programlarınında MBA ve çeşitli finans alanındaki ACCA, CIM, CIMA veya CFA eğitimlerini de vermektedir. MBA alanında Avrupa’nın en önde gelen okullarından Grenoble Graduate School of Business (GGSB)  ile ortak programlar sunmaktadır. Grenoble Graduate School, 2005 yılında the Financial Times (FT) listesinde Avrupa 15.si olarak yer almış aynı zamanda Economist Intelligence Unit tarafından Avrupa’nın en önde gelen İşletme fakültelerinden birisi olarak tanımlanmıştır. 

Okulun Master in International Business programı 2006 yılında  FT tarafından Avrupa’da sunulan işletme programları arasında 4. sırada yer almıştır.  GGSB dünyada EQUIS, AMBA ve AACSB. Akreditasyonuna aynı anda sahip olan 25 işletme okulundan birisidir. Bunun dışında LSBF önde gelen İngiliz üniversitelerinden birisi olan  The University of East London (UEL), ile finans ve pazarlama alanındaki profesyonellere yönelik  Masters programları oluşturmuştur. Alanındaki başarısı ve kalitesi ile mezunlarının iş hayatının en aranan elemanları haline gelmesine sebep olmuştur.

http://www.lsbf.org.uk/

 

 

 

57-Cranfield University 

Cranfield Üniversitesi , 2 kampuste bulunan araştırma odaklı bir İngiliz yükseklisans üniversitesidir.60 yıllık tarihi boyunca  Cranfield Üniversitesi , bilim , teknoloji ve yönetim alanında uygulamalı araştırmayı taahhüt etmiştir. Son 30 yılda Wiltshire/Shrivenham’da Defence College of Management and Technology ile akademik ortaklık dahil daha fazla önemli gelişme görülmüştür. Bunun sonucu olarak Cranfield gelişerek Avrupa’da uygulamalı araştırma , gelişme ve tasarımda en büyük merkez olmuştur. Cranfield , ilham verici öğretim ve araştırma , endüstriyel ölçekli tesisleri ve sanayi ve ticaret ile üstün bağlantılarıyla global bir üne sahip olmuştur. Ve tamamen yüksek lisans kurumu olarak Cranfield , master,doktora ve mesleki gelişim programlarına katılmak isteyen yetenekli ve hırslı bireyler için ilk tercihtir.

Cranfield , şehir merkezine gitmeden ferah ve olgun bir çalışma ortamı sunar fakat birçok kasaba , şehir ve olanaklara rahat ulaşım avantajı bulunmaktadır. Bedford ve Milton Keynes araba ile 15 dk uzaklıktadır. Londra merkezi tren ile 40 dk’dır.  Ana kampus Cranfield/Bedfordshire’da , ikinci kampus olan Defence Academy of the United Kingdom ise Shrivenham/Oxfordshire’da bulunmaktadır. Ana kampus kendine ait kampus yanında havaalanına sahip olmasıyla (Cranfield Havaalanı) İngiltere’de eşsizdir.  Havaalanındaki olanaklar Cranfield Üniversitesi tarafından havacılık öğretim ve araştırma kursunda kendi uçakları için kullanılmaktadır. 

Cranfield kampusu Londra merkezinin 80 km kuzeyinde ve Cranfield/Bedfordshire köyüne komşudur.  En yakın kasabalar ikisi de yaklaşık 13 km uzaklıkta olan  Milton Keynes ve  Bedford’dur. Cambridge yaklaşık 48 km doğudadır.Shrivenham Londra’nın yaklaşık 89 km batısında , merkezden en yakın kasaba olan Swindon’dan 11 km olan Shrivenham köyüne komşudur  ve Oxford’dan yaklaşık 24 km uzaklıktadır.

http://www.cranfield.ac.uk/

 

 

 

58-Liverpool Hope University 

Kuzey-Batı İngiltere`de Liverpool`de bulunan bir yüksek öğretim üniversite kurumudur. Kamuya ait bir üniversitedir ama Hristiyan öğretmen eğitim okullarından geliştirilmiş olduğu için kurucu Hristiyan mezhepleri ile yakın bağlantıları bulunmaktadır. Bu üniversitenin kökünde bulunan değişik iki Hristiyan mezhepi tarafından kurulmuş iki yüksek öğretmen okulu 1844 ve 1856 eğitime başlamış ve üçüncüsünün eğitime başlaması ise 1960`li yıllarda olmuştur. Böylece Avrupa`nın tek çok mezhepli ekümenik üniversitesi olduğu iddia edilmektedir. Üniversite iki büyük bir küçük kampüsten oluşmaktadır: Ana kampüsü Liverpool`un Childwall semtinde; "Yaratıcı Sanatlar" Kampüsü adı verilen kampüsü de Liverpool`un Everton semtinde ve Aigburth semtinde de kampüs bulunmaktadır. Üniversitede 6,190 lisans ve 1,675 lisansüstü öğrencisi toplam 7,885 öğrenci eğitim görmektedir.

1998de Liverpool Üniversitesi le yapılan "Akreditasyon Anlaşması" 5 yıl daha uzatıldı ve lisansüstü derecelere de uygulanması kabul edildi. 2001 ve 2002`de İngiltere üniverste sektorunun kalitesini kontrol için kurulmuş olan "Qualıty Assurance Agency (Kalite Güvence Kurumu)" çok detaylı ve çok derine inen bir inceleme süresinden sonra Liverpool Hope Enstitusune Ağustos 2002`de kendi üniversite lisans ve lisansüstü diplomaları verme hakkını verdi.

Eylül 2004`de Liverpool Hope Enstitusu bir Üniversite statüsü almak için Kraliyet "Privy Council" adli kurumuna müracaat etti. Temmuz 2005`de bu kurum bu müracaatı kabul edilip "Liverpool Hope Üniversitesi" adıyla yeni üniversite olmasini kabul etti. Yeni üniveristenin rektörü Prof. Pillay oldu ve 25 Ocak 2006`da da İngiliz Lordlar Kamarası başkan vekili Baronness Cox Üniversite`nin ilk Şansölyesi olarak göreve başladı.

http://www.hope.ac.uk/

 

 

 

59-UCLAN - The University of Central Lancashire

The Uniersity of Central Lancashire, 35.000 öğrenci ve eğitimci kadrosu, 500 lisans ve 180 lisans üstü program alternatifiyle İngiltere’nin en büyük üniversitelerindendir ve her geçen gün de büyümektedir. UCLan 1992’de krulmuştur fakat kökleri 1828’de kurulan Bilginin Yayınımı Enstitülerine dayanır. Bu küçük başlangıçtan İngiltere’de ve dünya çapında tanınan bir üniversiteye doğru ilerlenmiştir.  UCLan öğrencilerinin % 70’i Kuzey Batı bölgesinden gelmektedir ve bölgenin ilerlemesinde hayati öneme sahip olmuştur. 3000 kişinin çalıştığı UCLan Üniversitesinin yılık iş hacmi 120 milyon sterlindir ve bölge ekonomisine 300 milyon sterlin katkı yapar.

Üniversite İngiltere’nin kalbinde çok yeni bir şehir olan Preston’dadır ve bu ilginç şehrin aydınlık geleceğinin şekillenmesinde önemli bir role sahiptir.İngiltere dışında, Hong Kong, Körfez bölgesi e Rusya’da partnerleriyle yangın mühendisliği gibi yeni bölümler açmaktadır. Hong Kong sokaklarında yapılan muhteşem şov ile üniversitenin yeni Internatial Fashion Institute (IFI) tanıtımı gerçekleşmiştir.2009 yılında IFI dünya piyasalarına İngiltere’nin ilk Moda MBA programını tanıtmıştır. Bu heyecan verici öncü program IFI lisans mezunlarının yaratıcı yeteneklerini iş dünyası kavrayışlarıyla birleştirerek iş hayatlarında başarıya ulaşmalarını sağlar.

Diğer bir uluslar arası öncülüğü ise Konfüçyüs Enstitüsünün açılmasıdır. Bu Kuzey Batı Bölgesinde Çin dili ve kültürünün gelişmesine yol açacaktır.Her yıl 17’den fazla Araştırma Bölümü açan üniversitenin yürüttüğü araştırmaların her birinde dünya çapında mükemmel çalışmalara sahiptir.UCLan yeni kampus donanımları için 60 milyon sterlin yatırım yapmıştır. 15.3 milyon sterlini “Medya Fabrikası’ adıyla bilinen ve sanat ve tasarım bölümleri için ayrılmış ve mezunlarının eline iş almalarına yardım etmektedir.2007 yılında 5,5 milyon sterlin yatırımla Diş Hekimliği, Eczacılık ve Biomedikal Bilimlerin bulunduğu Diş Hekimliği Fakültesi kurulmuştur.

http://www.uclan.ac.uk/

 

 

 

60 – University of BPP

İngiltere’nin önde gelen özel üniversitelerinden birisidir. BPP Üniversitesi’nin çatısı altında BPP Business School, BPP Law School, BP School of Health ile BPP School of Foundation and English Language Studies yer almaktadır. BPP Üniversitesi’nin temelleri Alan Brierley, Richard Price ve Charles Prior tarafından 1976 senesinde atılmıştır. 1992 senesinde BPP Law School kurulmuş ve 2005 senesinde BPP Business School ile birlikte BPP College adı altında öğrenci kabul etmeye başlamıştır.

Temmuz 2010’dan itibaren BPP ‘university college’ statüsü kazanmış ve BPP University College olarak faaliyet göstermeye devam etmiştir. Ve nihayet Ağustos 2013 senesinde okulun ismi son halini alarak BPP University olarak finalize edilmiştir. BPP Üniversitesi halihazırda yüksek sayılarda lisans, master ve yüksek öğrenim programlarını İngiltere’nin belli başlı büyük şehirlerinin merkezlerinde sunmaktadır. BPP Üniversitesi’nin Abingdon, Birmingham, Bristol, Cambridge, Leeds, Liverpool, Londra ve Manchester’da öğrenim merkezleri bulunmaktadır.

BPP Üniversitesi University of Buckingham ve University of Law’un ardından bağımsız olarak kurulmuş üçüncü özel üniversitedir. Özel bir üniversite olmasına rağmen BPP University’nin okul harçları pekçok İngiliz devlet üniversitesine kıyasla daha ekonomik rakamlara sunulmaktadır.

https://www.bpp.com/bpp-university

 

 

 

61 – Robert Gordon University 

Robert Gordon Üniversitesi lisansrab Phd’ye kadar yüksek kalitede eğitim sunmak için uluslararası bir ün ile eğitim almak için modern ve dinamik bir yerdir.Profesyonel kuruluşlar,endüstriyel organizasyonlar,devlet daireleri ve araştırma enstitüleri ile köklü ilişkileri,tüm öğretilen içeriğin endüstri standartlarıyla ilgili ve bu standartlara uygun olmasını sağlar. Robert Gordon Üniversitesi kurslarının çoğunluğu,part time eğitim, artan bir sayıda üniversitenin online öğrenme çevresiyle uzaktan eğitimdir.

Garthdee kampusu Gray’s Sanat Okulu ve Scott Sutherland Mimari ve İnşa Çevresi Okulu’na ev sahibi olarak yaşamına başlamış bir göl kenarında kurulmuştur. 1998 yılında gelişimi tanınmış mimar Norma Foster tarafından tasarlanan Aberdeen İşletme Okulu’nun inşa edilmesiyle başlamıştır.Kampus, 2002 yılında Sağlık ve Sosyal Bakım Fakültesi (Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik ve Ebelik Uygulamalı Sosyal Bilimler Fakültelerinde) ve 2005 yılında 11milyon sterlin spor merkezi, -RGU: SPOR- ile büyümeye devam etmiştir. 

Birçok üniversitenin yönetim departmanları bir hemşirelik ve tıbbi alıştırma dahil orada bulunan birçok destek tesislerine Garthdee’de ev sahipliği yapmıştır.Üniversite gelecekteki büyüme için iddialı planları ile, Masterplanı aracılığıyla kampusü geliştirmeye kararlıdır.

http://www.rgu.ac.uk/

 

 

 

62- University of Buckingham 

Buckingham Üniversitesi , İngiltere’deki tek ödüllü bağımsız üniversitedir. Öğrenci memnuniyeti açısından en yüksek dereceyi almıştır. En yüksek dereceyi alan bölümleri İngilizce , işletme ve hukuktur. Ana kampusleri Buckhingham’dadır.  Yukarıdaki kampus hukuk ve bilimi kapsar. Nehir kenarındaki kampus beşeri bilimler , işletme , sosyal bilimler , biyomedikal bilimler ve eğitimi kapsar.Öğretim ,  ortak kurumlarımızdan biri olan European School of Economics’in ev sahipliği yaptığı Grosvenor Place’te Londra’da bulunmaktadır.

Buckhingham , İngiltere’nin güneydoğusunun merkezinde , Londra’dan gelişen bir market kasabasına 50 mil ve Oxford’dan 20 mil uzaklıktadır. Londra’nın havaalanlarına karayolu ve demiryolu ile kolay ulaşımı , güçlü ulusal ve uluslararası bağlantılarımızı destekler. Geçmiş 25 yılda hızla gelişmiştir. Birçok tarihi bina , özellikle Gürcü görünüm restore edilmiş ve 1725’te korkunç bir yangından sonra yenilenmiş eski bir kasaba bulunmaktadır. Buckingham , bolca teklif ile zevkiniz ne olursa olsun bazı mükemmel çevre ülkeler ile kutsanmıştır. Dükkanlar , barlar ve restoranlardan pastoral ülke inzivası ve yürüyüşlerine kadar üniversite kampusu dışında her şeyi bulabilirsiniz.

Oxfor , Milton Keynes gibi şehirler 30 dk lık bir mesafededir.  British Grand Prix’in ev sahipliği yaptığı Siverstone , Stowe Landscape Gardens ve Towcester Racecourse kısa bir uzaklıktadır. Bölgenin neler sunabileceğine bir göz atın.

http://www.buckingham.ac.uk/

 

 

 

63- Manchester Metropolitan University 

(kısa olarak: MMU) Kuzey-Batı İngiltere`de bulunan bir yüksek öğretim kurumudur. En büyük kampüsleri Manchester merkezinde ve varoşlarında ("All Saints", "Aytoun", "Hollings", "Elizabeth Gaskell" ve "Didsbury") bulunmaktadır ama Cheshire`da Crewe`da da kampüsü bulunmaktadır. Kamuya ait bir üniversite olup ilk yüksek okul olarak 1970de Manchester Politeknik olarak kurulmuş ve diğer politekniklerle birlikte 1992 yılında üniversite statüsü verilmiştir. 27,265 lisans, 6,020 lisansüstü öğrencisiyle üniversite eğitim sağlamaktadır. Birleşik Krallık`ta, toplam öğrenci sayısı itibariyle, Open University (Açık Üniversite) ve aynı şehirde bulunan Manchester Üniversitesi`nden sonra üçüncü büyük üniversitedir. Eski bir politeknik olduğu için "yeni üniversite" olduğu kabul edilmektedir. "University Alliance" adlı üniversiteler birliği üyesidir 

Manchester Politeknik resmen 1 Ocak 1970`de "Manchester Güzel Sanatlat ve Dizayn Koleji", (1899da kurulmuş olan) "Manchester Ticaret Koleji" ve "John Dalton Teknoloji Koleji" kurumlarının birleştirilmesi suretiyle kurulmuştur. 1977`de öğretmen okulları olan "Didsbury Eğitim Koleji" ile "Hollings Koleji" ve 1983`de "Manchester Şehri Yüksek Eğitim Koleji" de politeknik bünyesine alınmıştır. 1987de kurum "Kuzey Konsorsiyom" adı verilen üniversite dışı yüksek öğretim kurumlerı birliğinin kurucu uysei olmuştur. 1989`a kadar diğer politeknikler gibi hukuken, mali ve idari bakımdan yerel idareye bağlı iken, bu politekniğe Nisan 1989`dan itibaren tüzel kişilik tanınmıştır.

"1992 İleri ve Yüksek Eğitim Kanunu" ile ve 15 Eylül 1992`de kraliyet Berati ile üniversite statüsü kazanmış ve "Manchester Metropolitan Üniversitesi" adını almıştır. 1992`de "Crewe ve Alsager Yüksek Eğitim Koleji" ve "Manchester Fizyoterapi Okulu" üniversiteye bağlanmıştır.

http://www2.mmu.ac.uk/

 

 

 

64-  University of Ulster 

Ulster Üniversitesi kuzey İrlanda’da bulunan bir çok merkezli üniversitedir. İrlanda fedaral Ulusal Üniversitesi haricinde İrlanda adasındaki en büyük tek üniversitedir. Orjinali New Üniversitesi ile Magee Koleji,Uslter Politeknik ve Sanat ve Tasarım Koleji’nin birleşimidir. Üniversite,Belfast,Coleraine,Derry’deki Magee Koleji ve Jordanstown olam küzere 4 kmapüsü vardır ve 5.bir gerçek kampus,Campus One’dır. Yönetim merkezi Coleraine Kampusü’ndedir. Gerçek kampus daha çok lisans seviyesinde online programlar vermektedir. Ulster Üniversitesi yerler için artan talep ve gelişen bir kalkınma programı ile birçok başarıya sahiptir. 2004-05 yılı başvuru kayıtları, üniversiteyi İngiltere’nin en popüler 10 üniversitesi arasına getirmiştir. Ulster Üniversitesi, Sunday Times Yılın Üniversitesi Ödülleri 2001’de listelenmiştir.

Ulster Üniversitesi,uluslararası öğrenciler için vize ve göçmenlik bilgilerinden British Council onaylı atölyelerde İngilizce diline kadar birçok destek sağlar. İngilizce dil merkezi tüm 4 kampusunde de öğrencileri izler ve destekler. Kampus konaklaması yakın bir mesafede mevcuttur. Aynı zamanda yurtlar ve özel kiralanan konaklama da merkezdedir. Tüm konaklama seçenekleri tüm yerel mekan ve hizmetlere yakındır.

http://www.ulster.ac.uk/

 

65- Bucks New University 

Buckinghamshire New Üniversitesi, İngiltere Buckinghamshire’da ,High Wycombe’de bulunan bir üniversitedir. Buckinghamshire New Üniversitesi  veya genellikle adlandırıldığı gibi Bucks New Üniversitesi  dünyanın her yerinden gelen öğrenciler için mükemmel kariyer olanaklarına sahip olmalarını sağlayacak yenilikçi ve kariyer odaklı kurslar sunmaktadırlar. Üniversite şuanda lisans , yükseklisans ve profesyonel seviyelerde olmak üzere 9,000 ‘in üzerinde öğrenciye sahiptir. Akademik yapı iki fakülte civarında inşa edilmiştir – Tasarım, Medya&Yönetim ve Toplum&Sağlık- Fakülte , çeşitli zorlu kurslar sunan farklı okullara bölünmüştür. Bucks’taki çok kültürlü yapı çeşitli uluslardan gelen öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Sevecen ve samimi ortam ,uluslararası öğrencilerin mümkün olduğunca çabuk yerleşmesine yardım eden özel bir ekip ile birleşmiştir.

Yaklaşık Londra ve Oxford arasında bulunmaktadır. High Wycombe Buckinghamshire’ın 2. en büyük şehridir ve tarihsel olarak mobilya ve özellikle Windsor koltukları ile ünlüdür.  Yanlızca bir sanayi merkezi değil aynı zamanda haftada 3 kere caddede kalabalık ve yoğun tezgahları tarafından gösterilen bir pazar kasabasıdır, 12.yy’a doğru uzanan bir gelenektir. 

Kasaba , öğrencilerin birçok zevklerine ve ilgi alanlarına uyan bir alışveriş merkezi ,bir spor merkezi , yapay bir kayak merkezi ve mükemmel bir gece hayatına sahiptir. Tiyatro ve sinema müdavimleri 6 dijital ekran sinema kompleksi ve Güneydoğunun önde gelen tiyatrolarından biri olan Swan Tiyatrosu’nun bulunduğu High Wycombe’de iyi bir zaman geçirebilirler. Londra tren ile yalnızca 40 dk uzaklıktadır. Bu  uluslararası öğrencilerin çeşitli gece hayatı ,festival ve diğer etkinliklerle birlikte iyi zaman geçirdiklerini göstermektedir.

http://bucks.ac.uk/

 

 

 

66- AngliaRuskin University 

Birleşik Krallık Güney=Doğu bölgesinde kampüsleri Cambridge şehri ve Chelmsford kentinde kurulu bir devlet üniversitesidir. Üniversitede lisans, yükseklisans, doktora eğitimi verilmekte ayrıca akademik araştırmalar yapılmaktadır.

Anglia Ruskin Üniversitesi`nin ilk kurulması İngiliz Kraliçe Viktoria döneminde sanat tarihçi ve edebiyatçısı olarak ün yapan John Ruskin tarafından 1858de açılması yapılan Cambridge School of Art (Cambridge Güzel Sanatlar Okulu) olmuş ve bu kurum 1960da Cambridgeshire College of Arts and Technology (Cambridge Güzel Sanatlar ve Teknoloji Koleji (ÇCAT) olmuş ve 1969da Essex Yüksek Eğitim Enstitüsü ile birleşerek Anglia Yüksek Eğitim Koleji adını almıştır. Bu kolej 1991de Politeknik olma statüsü kazanmış ve ismini Anglia Polytechnic olarak değiştirmiştir. 1992de kendi üniveresite derecesi verme yaeteneği verilerek Kraliyet berati ile üniversite statüsü kazanmıştır. O zaman diğer İngiltere`deki politeknikler isimlerinden politeknik unvanı elimine ederken tek olarak Anglia Polytechnic Üniversitesi (APU) olarak unvanını korumuş ve ancak 2000de Anglia Ruşkin Üniversitesi ismini almıştır.

Diploma üstü çalışmalar yapan 3,445 ve üniversite diplomasi için 16,855den oluşan 20,300 öğrenci üniversitede eğitim görmektedir.

http://www.anglia.ac.uk/ruskin/en/home.html

 

 

 

67- University of Aberdeen

Aberdeen Üniversitesi 500 yildir oldugu gibi, ögretim, ögrenme ve kesif alanlarinda bugünde en önde gelenlerinden. ‘Kuzey’in küresel bir üniversitesi’ olarak, biz sürekli olarak dünyanin her yerine öncüleri ve disa fikirleri gönderdik. Yaptigimiz her seye mükemmellik adamis bir küresellik bakis açisi ile iddiali, arastirma odakli üniversite olarak var olduk. Iskoçya’nin en eski üçüncü üniversite olarak 1495 yilinda kurulan Aberdeen, Ingiltere’de en eski besinci üniversitedir.

Sermaye harcamalari 1999-2009 yillari arasinda 229 milyon sterlin olarak gerçeklesti ve 2019 yilina kadar 148 milyon daha altyapi yatirim yapilacak. Yilda 200 milyon sterlini asan yillik cirosu Bes Nobel Ödülü Aberdeen Üniversitesi ile iliskili  120 milletten ögrenci toplulugu 16.000 ögrenci:% 46 erkek% 54 kadin,% 19’u eriskin lisans Yüksek kaliteli egitim – % 89 üzerinde birey tarafindan Yüksek Derecede Tatmin Edici puan 600’den fazla birinci derece programlari ve 140'dan fazla Master programlari Yurtdisinda çapinda egitim firsatlari % 97 mezunlari 6 ay içinde ise, ya da bir üst egitime dogrudan girmekte Ögretim üç kolej düzenlenmekte: Yasam Bilimleri ve Tip Fakültesi, Fiziksel Bilimler Fakültesi, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi 3.000 ‘den fazla personel – 1.400’ü akademik Arastirma geliri son on yilda üç katina çikti Aberdeen’li fizikçiler ve klinisyenler dünyada ilk kez, MRI kullanarak bir hastanin vücut taramasini yaptilar. 

Arastirmada ticarilestirmekte ki Güçlü sicili – bekleyen 400'den fazla patent ve 21 spin-off sirketlerKablosuz bütün kampüste erisim ve sürekli ögrenci konaklama ve imkanlarini iyilestirmeye yönelik strateji. Bir milyondan fazla kapasiteli, paha biçilmez tarihi malzeme, ve yedi müze koleksiyonlari içermekte olan Kütüphaneler ulusal olarakta önemli kabul edilir.

http://www.abdn.ac.uk/

 

 

 

68- University of Northampton

İleri görüşlü ve modern bir üniversite olarak kurulan Northamton Üniversitesi sizlere çalışmalarınızla etraftakileri sarsacak ve uyaracak etki yaratmanızı öneriyor. Programların hepsi eğitiminizin gerektirdiklerini ve ticari endüstrilerin isteklerini vermek için tasarlanmıştır. Bu nedenle birçok profesyonel insan ve organizasyonlarla güçlü bağları bulunmaktadır. Northampton Üniversitesi 100 farklı ülkeden gelen 1500 yabancı öğrenci ile toplam 13.000 kişilik orta büyüklükte bir okuldur. Kültürel farklılığa değer vererek, her yabancı öğrenciyi ayrı ayrı akademik grup içine yerleştiriyor. İngiltere’nin kalbinde, Londra’ya sadece bir saat uzaklıkta, çekici ve ödüllü binalarıyla iki tane yerleşkesi bulunmaktadır. Son yıllarda okuldaki araç gereçler ve öğrenme kaynakları ve mülkiyeti için 73 milyon sterlin harcandı. 100’den fazla farklı konu ve alanlarda lisans ve yüksek lisans eğitimleri sunuluyor. Ayrıca İngilizce dil okulu ve üniversiteye gitmek için yeterli İngilizcesi olmayan öğrencilerimize hazırlık eğitimleri de sağlanıyor. 

Northampton Üniversitesi 6 farklı akademik fakülteye sahiptir: Sanat Okulu, İşletme Okulu, Eğitim Okulu, Sağlık Okulu, Fen Bilimleri ve Teknolojileri Okulu ve Sosyal Bilimler Okulu. Atık Yönetimi konusunda En İyi ödülü almış, Deri Teknolojileri ve Dericilikle ilgili akademik çalışmalarda bulunan konusunda uzmanlaşmış İngiltere’deki tek üniversitedir. Ayrıca özellikle okul öncesi eğitim olmak üzere eğitim alanında birçok prestijli ödüle sahiptir. 2012 the Gurardian Okulu öğrenciler için Katma Değer kategorisinde birinci seçmiştir. Üniversite, okul ücretleri ve ekonomik yaşam giderleri ile maliyet konusunda mükemmeldir. Önemli özelliklerinden biri de okulun güçlü akademik alt yapısı olan yabancı öğrencilere burs vermesidir. 

Northampton Üniversitesi güçlü akademik bilgisi olan öğrencilere parasal destek sağlayacak cömert burslar verir. Bundan lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin hepsi burstan yararlanabilir. Okul dönemlerinde başarı bursu kazanarak, okul ücretinin %25 azaltma şansı elde edebilirler. Sunulan Programlar: Northamton Üniversitesi, 6 akademik okulu aracılığıyla Sanat, İşletme, Eğitim, Sağlık, Bilim ve Teknoloji, ve Sosyal bilimler gibi çok geniş çerçervede Lisans Yüksek lisan ve Araştırma Programları sunmaktadır.Ayrıca, lisans eğitimleri için yeterli düzeyde akademik geçmişe ya da dil seviyesine sahip olmayan öğrenciler için üniversite hazırlık ve dil kurslarını da katılınabilir. İşlerinden dolayı yurtdışına seyahat edemeyen öğrenciler için uzaktan eğitim programları mevcuttur.

http://www.northampton.ac.uk/

 

 

 

69- University of Greenwich

Greenwich Üniversitesi, Londra şehir merkezine tren ile 20 dakika mesafede bulunan Greenwich bölgesinde yer alır. Üniversite geniş bir alana yayılmış olan spor sahaları ve büyük kampüsüyle öğrencilere muhteşem olanaklar sunar. 100 den fazla ülkeden 6,000 yabancı öğrencisiyle Greenwich farklı kültür ve dillerin buluşma noktasıdır.

Greenwich UniversityBu program, Greenwich Üniversitesi’nde Business, Computing ya da Engineering alanlarından birinde çalışmak isteyen fakat akademik koşulları ve İngilizce yeterlik durumu bu lisansüstü programlara direk kabulunu sağlayamayan öğrenciler için hazırlanmıştır. Eleştirel düşünme ve dil becerilerinin yanı sıra seçeceğiniz programda başarılı olmanız için gereken donanımı da sunar.

Lisans programlarının İngilizce yeterlik,13 yıllık eğitim almış olma gibi koşullarını karşılayamayan öğrenciler genellikle -4 yıllık genişletilmiş lisans programlarına -Higher National  Diploma Programlarına (IELTS 6.0) ya da -Uluslararası Foundation Programlarına yönlendirilir.

http://www2.gre.ac.uk/ 

 

 

 

70- Glasgow Caledonian University 

Eğitim ve araştırma alanlarındaki yerleşmiş kalitesi ve başarısıyla adından söz ettiren Glasgow Caledonian Üniversitesi’nin tarihi 1875 ylında faaliyet göstermiş olan enstitülere dayanmaktadır.  Yaklaşık 16,000 öğrenci nüfusu ile İskoçya’nın en büyük üniversitelerinden biridir. İçinde pek çok imkanı barındıran kampüsü, Glasgow’un tam göbeğinde yer alır.

Üniversite; İşletme, Sağlık Bilimleri ve Teknoloji alanlarında 6 fakülteden oluşur. Caledonian İşletme Fakültesi; Risk Yönetimi, E-İşletme, Uluslararası Moda Piyasası gibi alanlarda yenilikçi pogramlar geliştirmekle ünlüdür. Fakülteleri, son teknoloji labaratuarlar ve araştırma merkezlerine sahiptir. Glasgow Caledonian Üniversitesi, teori ve pratik odaklı bir eğitim sunar. Öğrencilerin aldıkları eğitimi iş hayatına uygulayabilmelerini sağlayacak kalitede bir eğitim sunan Caledonian, vermiş olduğu mezunların 6 ay içinde iş sahibi olmasına bakılırsa, bu yolda doğru ve sağlam adımlar atan bir eğitim kurumudur. Dünya devleriyle olan sağlam endüstriyel bağları da öğrencilerin iş hayatını daha yakından tanımasına ve tecrübe etmesine olanak tanır. 

Caledonian’da güleryüzlülük ve samimiyet ilkeleri esastır. Samimi bir ortam yaratabilmek adına, öğrenciler sınıf mevcudunun oldukça az olduğu sınıflarda eğitim görürler. Ayrıca Caledonian sizlere, akademisyenlerle ve çalışanlarla ihtiyaç duyduğunuz her an randevu almaksızın görüşebilme imkanı tanıyor. 

Glasgow Caledonian Üniversitesi’nin öncelikli hedefi yüksek kalite eğitim ve araştırmanın öncüsü olup, ‘kamu yararı’na işler yapmaktır. Vermiş olduğu mezunların pek çoğu kamuya faydalı vizyon sahibi kişiler olmuştur. Lena Wilson, İskoç Kuruluşu’nun ilk kadın başkanı; Ron Ferguson, ödüllü yazar; Professor David Gartry, Birleşik Krallık’ın Keratektomi Fotorefraktif ameliyatı yapan ilk cerrahı...üniversitenin onur listesindeki mezunlarından yalnızca birkaçıdır.

http://www.gcu.ac.uk/

 

 

 

71- London School of Commerce 

1999 yılında kurulan London School of Commerce (LSC) dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencilerine uygun maliyetlerle İngiltere de eğitim vermeyi amaçlamaktadır. Grup içerisinde School of Technology and Management (STM) ve School of Business and Law (SBL) olmak üzere iki alt bölüm bulunmaktadır. 2005 yılında LSC, Kuala Lumpur’da Westminster International College (WIC) ve Bangladeş’de Asian Centre for Management and Information Technology (ACMIT) uluslar arası kampüslerini açmıştır. Grubumuz 2009 yılında, Avustralya Melbourne’de üçüncü kampüsünü açmayı hedeflemektedir.

Okulumuz tarih ve ihtişamı akla getiren İngiltere nin başkenti Londra da yer almaktadır. Büyüklüğü ve nüfusu ile Avrupa nın önde gelen şehirlerinden olan Londra finans merkezi olarak da öğrencilere uluslar arası iş çevrelerini gözlemleme şansı da sunmaktadır. Okulumuz merkez Londra da, London Bridge semtindedir. Bir çok otobüsle okula ulaşım sağlanabileceği gibi metro istasyonuna da yürüyerek 2 dakika mesafededir. Okul içerisinde her derslikte projeksiyon sistemi, 175 bilgisayardan oluşan 4 IT laboratuarı, kablosuz internet erişimi ve kütüphane bulunmaktadır.

http://www.lsclondon.co.uk/

 

 

 

72- London Metropolitan University 

London Metropolitan University, akademik ve diğer çalışanlarıyla beraber toplam 2400 kişiye yakın kadrosu vardır. 155 farklı ülkeden 8000’e yakın uluslararası öğrenci olmak kaydıyla toplamda yaklaşık 34000 öğrenciye hizmet veren üniversite Londra’nın en büyük üniversitesi sıfatına sahiptir. Bunun yanında, 260 lisans, 225 lisansüstü , İngilizce, pre-master ve kısa dönem sertifika programlarıyla Londra’nın en geniş eğitim yelpazesine sahip üniversitesi olma özelliğini de taşımaktadır. Üniversitede verilen bazı eğitimler: İngilizce, Foundation(üniversite lisans hazırlık programı), Art and Design, Architecture, Business, Marketing and Management, Media, Computing, Tourism Management, Law, International Releation, Human Resourse Management, Politics, Sport Science vb. 

  LMU, 35.000’I aşkın öğrencisiyle Londra’nın en büyük ve İngiltere’nin de en büyük ilk 10 üniversitesi arasında yer almaktadır. Higher Education Statistics Agency (HESA)’ya göre, London Metropolitan Üniversitesi AB ülkeleri öğrencileri için en popular İngiliz üniversitesi ve genel olarak uluslararası öğrenciler için ise 3. en populer İngiliz üniversitesidir.

Londra Metropolitan University, dinamik ve bulunduğu şehir olarak birçok kültürün birleştiği bir konumdadır. Burada öğrenim sizin için bir zevk haline gelecek ve size hayatınızın her alanında yardımcı olacak dünyanın dört bir yanından gelen  insanlarla tanışıcaksınız.Biz her zaman sunduğumuz egitimin erişebilir olduğuna eminiz. Burda eğitim görmenin,ayrıcalıklarını her daim fark edeceksiniz.

http://www.londonmet.ac.uk/

 

 

 

73- University of Sunderland 

Kuzeydoğu İngiltere’de, Sunderland şehrinde yer alan The University of Sunderland kökleri 1900’lü yıllarının başlarına dayanan, 1992’de üniversite statüsü kazanmış bir İngiliz devlet üniversitedir. 

Sunderland Üniversitesi, bugün 7000’i 70 farklı ülkeden uluslarası öğrenci olmak üzere toplam 17,500’ü aşkın öğrenciye eğitim vermektedir. Üniversite, 2011 Guardian League Tables’ın yapmış olduğu ankette turizm alanında 2., işletme ve yönetim bilimleri’de 14. olmuştur. Sunderland Üniversitesi, geleneksel Times Higher Education (THE) ödülleri 2010’da, Birleşik Krallık’ın En İyi Öğrenci Tecrübesi Sunan Üniversitesi seçilmiş, bu alanda alabileceği en prestijli ödülün sahibi olmuştur. Sunderland, bu önemli ödülün sahibi olmakla kalmamış, Kuzeydoğu bölgesinde bu ödüle sahip tek üniversite olma ayrıcalığını da üstlenmiştir. Biraz daha geçmişe gidersek, Sunderland yine Aralık 2005’de Times Higher Education Supplement tarafından “Öğrenci Memnuniyeti En Yüksek İngiliz Üniversitesi” seçilmiştir.  

Bir kampüs üniversitesi olan Sunderland Üniversitesi’nin City Campus ve Sir Tom Cowie Campus at St Peter’s olmak üzere 2 ana kampüsü vardır. Bunların yanı sıra, Sanat & Fotoğrafçılık derslerinin verildiği Ashburne House adında küçük bir kampüsü daha vardır. Sunderland Üniversitesi; Sanat & Dizayn & Medya, İşletme & Hukuk, Eğitim Bilimleri & Toplum, ve Uygulamalı Bilimler olmak üzere 4 fakülteden oluşur. Her bir fakültenin iş ve sanayi dünyası ile sıkı bağları vardır. Sunderland İşletme Fakültesi “The Reg Vardy Centre”, Bilgisayar Bilimleri & Teknoloji Fakültesi ise “David Goldman Informatics Centre” olarak bilinir.  

Verdiği kaliteli eğitimin yanı sıra bir araştırma enstitüsü olan Sunderland Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmaların %65’inin, 2008 Araştırma Değerlendire Kurumu’nca dünya standartlarında ya da uluslararası mükemmeliyette olduğu tescil edilmiştir.

http://www.sunderland.ac.uk/

 

 

 

74- University of Bradford

West Yorkshire, Birleşik Krallık`ta kurulu bir yükseköğretim kurumudur. 1966 yılında teknik okulun dönüşümüyle kurulan üniversitenin, 3 kampüsü bulunmaktadır. The Times Good University Guide 2008`e göre Bradford Üniversitesi ülkedeki en iyi 48. üniversitedir. Üniversitede eğitim gören her 3 kişiden biri orta yaşlı öğrencidir. Üniversitede 12.000 öğrenci eğitim görürken, bu öğrencilerin %25`i uluslararası öğrencidir. Üniversitede eğitim gören öğrencilerin %92`si devlet okulu çıkışlıdır. 

Bradford Üniversitesi 1973 yılında Barış Çalışmaları Bölümü kurarak, Birleşik Krallık`ta bu alanda bölüm açan ilk üniversite olmuştur. Üniversite günümüzde kaynaklarınını bir bölümünü öğrenci yurtlarının iyileştirilmesi ve engelli öğrenciler için düzenlemeler yapılmasına harcamaktadır. Üniversitede eğitim gören öğrencilerin %6`sı engellidir.

Bradford Üniversitesi’nde şuanda 100’den fazla farklı ülkeden gelen öğrencilere sahibiz. Şimdilerde öğrencilerimizin %22’si İngiltere dışından gelmektedir. Bu farklı kültürlerden gelen insanlar ile çalışma ve sosyallik bakımından muhteşem bir deneyime sahip olduğumuz anlamına gelmektedir. Eğer uluslararası bir öğrenciyseniz  güler yüzlü ve samimi bir ortamda olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

http://www.bradford.ac.uk/external/

 


 
Tüm haber listesi için lütfen tıklayınız...